Široko neutralizirajuća antitijela prepoznala bi veliki dio podtipova HIV-a, koji je neophodan za obezbjeđivanje imuniteta jer virus HIV-a često mutira.
“Suština ove tehnike je u tome da se imuni sistem osposobi da prepozna široku lepezu prirodnih podtipova HIV-a”, kaže William Schief, jedan od autora studije. Schief je profesor na odjelu za imunologiju i mikrobiologiju u Scripps Research.
“Postoji samo nekoliko mrlja na površini šiljka HIV-a koje ostaju iste ili relativno iste u različitim izolatima. I mi pokušavamo da izazovemo vrlo specifična antitijela koja imaju vrlo specifična svojstva koja im omogućavaju da se vežu za tačno te mrlje”, rekao je Schief.
U studiji faze 1 niko nije prijavio ozbiljne nuspojave, a druge nuspojave poput bola na mjestu injekcije ili glavobolje bile su blage do umjerene i povukle su se za jedan do dva dana.
Ovi rezultati, objavljeni u akademskom časopisu Science 1. decembra 2022. godine, na Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, prvi put su objavljeni 2021. godine na virtuelnoj konferenciji koju je organizovalo Međunarodno AIDS društvo za istraživanje HIV-a za prevenciju. Ispitivanje su zajedno vodili Međunarodna inicijativa za vakcinu protiv AIDS-a i Scripps Research.