Discipliniranje, kako koga

(...ili za potrebe Fonda solidarnosti FBiH nema nedostajućih 36 miliona KM, ali za plaće državnih službenika i namještenika osigurano je povećanje od 41,3 miliona KM u budžetu. Bez kampanja i humanitarnih telefona, naravno)

11

Ne znam da li je tako u ostatku Federacije Bosne i Hercegovine, ali u Kantonu Sarajevo različite inspekcije vrlo intenzivno obilaze firme i propisuju kazne za različite prekršaje – masovno. Naročito je ažurna inspekcija rada, a za printanje svih dokumenata koje vam ova inspekcija zatraži (iako ih sve imate u elektronskom obliku, naravno) trebat će vam gomila papira, zbog kojeg treba posjeći kubike i kubike šume. Nedostatak bilo kojeg od ovih dokumenata povlači odgovarajuću kaznu (znamo da su nam budžeti – kantonalni i federalni puni rupa – ko ne vjeruje neka pogleda plan zaduženja Vlade FBiH, naprimjer).

Da se razumijemo, apsolutno podržavamo rad inspekcijskih organa, kao i rad kompanija u skladu sa zakonskim propisima. I nismo protiv plaćanja kazni za prekršitelje zakona. Disciplina, poreska i zakonska mora postojati. Ali, mora važiti za sve. A, dajte da se ne varamo, poreska i zakonska disciplina nije ista za privatne i javne kompanije (ko ne vjeruje neka pogleda spisak dužnika po osnovu uplate doprinosa, naprimjer).

Drugo, ali ne manje važno pitanje je za koje svrhe se troše novci naplaćeni po osnovu kazni koje je izrekla inspekcija. Da li će barem dio tih sredstava otići u Fond solidarnosti FBiH, kojemu je umjesto potrebnih 106 miliona KM (a iz nekih udruženja pacijenata tvrde i 200 miliona KM) u budžetu namijenjeno 70 miliona KM. Nedostajućih 36 ili više miliona KM, opet će se osiguravati putem humanitarnih brojeva i akcija humanitarnih organizacija.
Ne vjerujem da će Fond dobiti preostala potrebna sredstva (o kvalitetu zdravstvenih usluga drugi put, zaista), ali sredstvima iz Fonda plaćaju se skupi, složeni zahvati i osigurava finansiranje liječenja pacijenata iz BiH u inozemstvu.

Za razliku od Fonda kojem nedostaje 36 miliona KM, za zaposlene državne službenike i namještenike, u ovoj godini je za bruto plaće njih 8.600 u budžetu FBiH planirano 343,8 miliona KM, što je 41,3 miliona KM više nego u 2024. godini. Dakle, za potrebe Fonda solidarnosti FBiH nema nedostajućih 36 miliona KM, ali za plaće državnih službenika i namještenika osigurano je povećanje od 41,3 miliona KM u budžetu. Bez kampanja i humanitarnih telefona, naravno.

Hoće li povećanje plaća državnih službenika i namještenika rezultirati discipliniranjem državnih službenika i namještenika, u smislu efikasnijeg rada, pojednostavljenja procedura, bržeg rješavanja zahtjeva građana i kompanija. Ja, eto, nisam optimista. A, želim, stvarno želim da me demantiraju.

A dok ne bude discipline za sve, u privatnom i javnom sektoru podjednako, teško da ćemo krenuti i milimetar naprijed.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here