Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH u više navrata obraćali su se mesoprerađivači, koji su ukazali na povećan uvoz mesa i mesnih prerađevina iz Makedonije. Tragom tih akata i više sastanaka sa predstavnicima prerađivača mesa, Ministarstvo je, u saradnji sa Kancelarijom za veterinarstvo BiH i poslovnom zajednicom, došlo do podataka koji ukazuju na sumnju u ispravnost dokaza o porijeklu koji prate pošiljke proizvoda životinjskog porijekla prilikom uvoza u Bosnu i Hercegovinu iz Makedonije.
Analizom trgovinske razmjene između Makedonije i Bosne i Hercegovine utvrđen je evidentan rast uvoza mesa (tarifne oznake 1601 i 1602). Tako je u toku 2008. uvezeno 265,45 tona, a u 2009. Godini 1.120,06 tona, dok u tekućoj 2010. bilježimo tendenciju rasta uvoza ovih proizvoda. Napominjemo da je u 2009. godini 38 uvoza pratio certifikat EUR 1 (certifikat kojim se potvrđuje porijeklo robe), a samo u prvom kvartalu 2010. izdato je 39 certifikata o makedonskom porijeklu robe.
Zbog navedenih pokazatelja, Ministarstvo je podnijelo zahtjev Carinskoj upravi Makedonije, da bh. komisiji omogući nadzor nad provođenjem odredbi na utvrđivanju porijekla, s ciljem otklanjanja svih nedoumica i nelogičnosti vezanih za razmjenu roba pod navedenim tarifnim brojevima. Na naša traženja, nažalost, nismo dobili potvrdan odgovor kod carinskih organa Makedonije, tako da smo pokušali naći rješenje kojim nećemo prekršiti CEFTA sporazum. Na sastanku Privremenog odbora za proveedbu SSP/PS između BiH i Evropske komisije, informisali smo predstavnike Evropske komisije o problemima u vezi utvrđivanja porijekla mesnih prerađevina koje se uvoze u BiH iz Makedonije. Pored toga, od Uprave za indirektno oporezivanje BiH tražili smo da za robe iz tarifne oznake 1601 i 1602 traži provjeru dokaza o porijeklu robe, uz obavezno polaganje bankovne garancije za pokriće eventualnog carinskog duga u punom iznosu. Rezultati provjere moraju jasno kazivati jesu li dokumenti autentični i mogu li se odnosni proizvodi smatrati proizvodima s porijeklom iz Makedonije. Ovakav način postupanja će se provoditi sve dok se ne otklone nejasnoće zbog kojih postoji osnovana sumnja u porijeklo robe, o čemu će se Ministarstvo i Uprava međusobno informisati. Za sada nemamo povratnu informaciju iz Uprave, koju očekujemo u skorijem periodu.