Posljedica je to nedavnih odluka Saudijske Arabije i Rusije o smanjenu proizvodnje. Ti vodeći svjetski izvoznici smanjivat će isporuke do kraja ove godine za ukupno 1,3 miliona barela dnevno. I preostale članice OPEC-a i saveznici tog kartela dogovorili su smanjenje proizvodnje.
Svi se nadaju ubrzanju rasta kineske ekonomije
Na taj način te zemlje nastoje zadržati povećane cijene nafte, s obzirom da potražnja slabi zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija.
Kako se očekuje da će zbog visoke inflacije kamate u SAD-u i eurozoni ostati povišene duže nego što se prije procjenjivalo, očekuje se daljnje usporavanje rasta tih ekonomija, a time i potražnje za „crnim zlatom“.
S druge strane, trgovci se nadaju ubrzanju rasta kineske ekonomije, najvećeg svjetskog uvoznika nafte. To je i jedan od najvažnijih razloga prošlosedmičnog rasta cijena. Očekuje se da će potražnja za gorivom u Kini ojačati tokom sedmodnevnih praznika koji su počeli u petak.
Nakon snažnog rasta u trećem tromjesečju, ekonomisti u anketi Reutersa prognoziraju da će cijena barela na londonskom tržištu u četvrtom kvartalu u prosjeku iznositi 89,85 dolara.