Ova formula se može primijeniti ne samo na posao, finansije i stvari koje se tiču brojki, već i na odnose, zdravlje i lični razvoj – u svim ovim oblastima sebi postavljamo ciljeve, ali se često “izgubimo” na putu i ne stižemo do ostvarenja.
Radi se o tome da pratite svoje korake (nivo fokusa, provedeno vrijeme i obavljene zadatke) iz dva ključna razloga, a prvi je odgovornost – ako preko nečega pređete samo površno, posljedice će se pojaviti i kada to znate, manje su šanse da zabrljate. Drugi razlog je svjesnost – ako se isti problem ponavlja, možete ga uočiti, prepoznati i pronaći način da izbjegnete ponavljanje grešaka.
Bilo da se radi o učenju novog jezika ili o nastojanju da postanete bolji roditelj ili partner, da poboljšate svoj stil i unaprijedite emocionalnu inteligenciju, odgovornost i svjesnost, praćenje i mjerenje vam mogu biti od koristi. Napredak je u mnogim oblastima često teško izmjeriti, jer ne postoje objektivni kriteriji, ali, primjena Pirsonovog zakona vam može pomoći.
Postavite sebi prava pitanja
Da biste povećali odgovornost i svjesnost, preispitajte se na sedmičnom nivou – pretresite sedmicu za vama, postavljajući sebi nekoliko jednostavnih pitanja.
Da li ste postigli svoje ciljeve i ako niste, zašto; da li ste osoba (otac, partner, prijatelj) kakva želite da budete; čime se možete ponositi; na šta možete potrošiti manje (ili više) vremena; koje ste greške napravili i šta možete naučiti iz njih.
Kada redovno sebi podnosite izvještaj, povećat će se nivo vaše svijesti i odgovornosti i promijenit ćete ponašanje.
Angažujte partnera za odgovornost
Partneri za odgovornost su veoma važni, jer osnažuju onaj dio vas, koji je sklon “zabušavanju” – ako sami sebi niste dovoljan “autoritet” (a rijetko ko jeste), potreban vam je neko ko će posmatrati šta radite i ko će vas prozvati za neodgovornost. Kada vas mrzi da idete na trening, vaš drug iz teretane vam može dati dodatan podsticaj – čak i ako nije fizički prisutan, to što ste se obavezali da vježbate zajedno, pomoći će vam da ne odustanete.
Dakle, angažujte prijatelja koji će redovno provjeravati vaš napredak – pronađite nekog kome ćete prijavljivati svoj učinak (u bilo kojoj životnoj oblasti) da biste povećali odgovornost i učinak.
Povećajte svoj učinak i zadovoljstvo na poslu
Napredak na poslu ne znači uvijek više, bolje, brže – to nije jedino što je važno, naročito ako zbog ambicija i karijere trpi vaše mentalno i fizičko zdravlje, ili porodica i bliski odnosi.
Pirsonov zakon vam može pomoći da povećate učinak, ali i da poboljšate svoje iskustvo. Primijenite ga tako što ćete sve važno prijaviti svom nadređenom – ne samo brojke i rezultate, već i druge pokazatelje koji su vam važni, kao što su nivoi stresa, zadovoljstvo poslom, prekovremeni rad. Uključite u to i ideje kako da poboljšate ono čime niste zadovoljni.
Održavajte redovne sastanke sa svojim timom – kratko druženje od petnaestak minuta, da čekirate obavljeno i prijavite ono što želite da poboljšate.
Postavite “tihe ciljeve” i izvještavajte sebe svake sedmice. Ne morate sve podijeliti sa ostalima – ako želite da trošite manje vremena da dosadnu komunikaciju sa klijentima, postavite sebi za cilj da smanjite to vrijeme, a kad znate šta hoćete da postignete, naći ćete načina da to i uradite (pratite i izvještavajte).
Povećajte odgovornost i svjesnost u odnosima
Dobri, stabilni i duboki odnosi zahtijevaju trud i ulaganje, a umjesto toga, često postaju rutinski i donose udaljavanje i otuđivanje, a da to i ne primijetimo, dok se nešto neprijatno ne dogodi. Znate da je potrebno da provodite više kvalitetnog vremena zajedno, ali da biste u tome zaista uspjeli, primijenite Pirsonov zakon – odgovorite, zajedno sa voljenom osobom, na bitna pitanja: Koliko kvalitetnog vremena provodite zajedno, koliko ste zadovoljni svojom komunikacijom, seksualnim životom i emocionalnom vezom? Koliko često se svađate, a koliko često se povezujete? Koliko ste napredovali od prošlog mjeseca, šta je bilo bolje, a šta gore?
Ako želite da podignete svoju vezu na viši nivo, vodite dnevnik veze – definišite šta je najvažnije, pratite i provjeravajte koliko dobro to ispunjavate. Kada postavite sebi ciljeve koje želite da postignete u vezi i kada partner čini to isto, tu ste jedno drugom partneri za odgovornost – kada oboje ravnopravno ulažete u vezu, stvorićete odnos kakav želite da imate.
Dakle, imajte u vidu da mjerenje napora i performansi poboljšava rezultate, jer stvara svijest i odgovornost. Redovno razmišljajte o svom napretku u svim oblastima u kojima želite da se razvijate, pronađite partnera za odgovornost, postavite ciljeve, podnosite (sebi) izvještaje i vodite dnevnik odnosa. Djeluje kao mnogo posla, ali nije tako teško raditi nešto na sistematizovan način, prema određenim koracima, kada jednom odlučite da počnete.