Najavljen 34. po redu projekt „100 najvećih u BiH’’ i gala svečanost 14. septembra

Ovogodišnji projekat donosi rezultate poslovanja bosanskohercegovačkih, ali i regionalnih kompanija u godini koja je bila puna izazova prouzrokovanih pandemijom koronavirusa.

7

Doprinoseći razvoju i jačanju pozitivne poslovne klime kroz promociju pozitivne poslovne prakse najvećih i najprofitabilnijih kompanija te najvećih poslodavaca, Poslovne novine d. o. o. iz Sarajeva ove godine realizuju 34. po redu projekat „100 najvećih u BiH’’ sa analitičkim partnerom bonitetnom agencijom LRC d. o. o. Sarajevo, tradicionalno u suorganizaciji sa Vanjskotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine i uz svesrdnu podršku ekskluzivnog partnera EuroExpress brza pošta d. o. o. Banja Luka.

Ovogodišnji projekat donosi rezultate poslovanja bosanskohercegovačkih, ali i regionalnih kompanija u godini koja je bila puna izazova prouzrokovanih pandemijom koronavirusa. Tokom višemjesečne kampanje o uspješnim i rangiranim na ljestvicama TOP 100, kroz medijsku i digitalnu kampanju istaknuti su primjeri dobre prakse i menadžera koji su vješto prebrodili ekonomsku krizu i nastavili dobro poslovati i u ovoj godini.

Na konferenciji za medije održanoj u Botaničkoj bašti Zemaljskog muzeja BiH predstavljen je ovogodišnji projekat „100 najvećih u BiH“ i njegovi partneri. Također, za 14. septembar je najavljeno održavanje gala svečanosti na kojoj će biti dodijeljena priznanja prvoplasiranima u više kategorija.

Ovo je bila i prilika da se prezentiraju sumirani rezultati poslovanja kompanija sa konačnih rang-lista 100 najvećih. Naime, prema podacima bonitetne agencije LRC, 34.956 firmi je predalo završne račune, a od tog broja tek njih 2,13 posto je rangirano, što je 744 kompanije, i to u tri kategorije – po ukupnom prihodu, izvozu i dobiti. Posebno su rangirane male, srednje i velike kompanije.

Alena Ahmetspahić-Fočo, direktorica Projekta „100 najvećih u BiH”, istakla je da priča o rangiranim kompanijama nije priča o cijeloj bosanskohercegovačkoj privredi. Ali, isticanje poslovnih rezultata najvećih kompanija važno je jer su one nosioci domaće privrede i ostvaruju više od polovine ukupnog izvoza BiH. Kumulativne brojke pokazuju da su prihodi rangiranih pali za 10 posto, dobit i izvoz za tri posto, a broj zaposlenih za osam posto u godini koja je iza nas. Na rang-listi najvećih kompanija po ostvarenom prihodu ove godine našlo se i desetak novih, dok je poredak onih koje su tradicionalno na ovim ljestvicama znatno izmijenjen.

Sve rangirane kompanije ostvarile su u 2020. godini 27,8 milijardi prihoda i ostvarile 1,9 milijardi dobiti, a bilježi se da su zapošljavale 126.665 radnika.

Direktor Poslovnih novina d. o. o. i član Uprave LRC Group Emil Kučković rekao je da je bonitetna agencija LRC i ove godine zvanično otkupila podatke o poslovanju kompanija iz entitetskih agencija i Brčko distrikta BiH i analizirala ih za potrebe projekta „100 najvećih u BiH“.

„Prošle godine otvorili smo kancelarije u Srbiji i Albaniji i jedina smo zvanično ovlaštena bonitetna agencija preko koje je omogućen pristup bilansima kompanija na albanskom tržištu, dok je kancelarija u glavnom gradu Srbije zadužena za realizaciju projekta ‘100 najvećih u Srbiji’“, rekao je Kučković i dodao da LRC Group pokreće projekat „100 najvećih u Albaniji“, što će upotpuniti rangiranja u sklopu regionalnog projekta.

Pomenimo da se projekat 100 najvećih već četiri godine, kroz franšizni ugovor, realizuje i u Crnoj Gori. Uvezujući lidere regionalnih tržišta kroz B2B susrete, „Klub 100” će dobiti svoj puni smisao.

Zamjenik generalnog sekretara Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine Nihad Bajramović istakao je značaj podrške koju kroz suorganizaciju ova privredna institucija daje dugi niz godina.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here