Dana 25. oktobra 2018. godine, Nj. E. Christiane Hohmann, ambasadorica Savezne Republike Njemačke u Bosni i Hercegovini, i Sezin Sinanoglu, rezidentna predstavnica Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH potpisale su ugovor o dodjeli dodatnih 250.000 eura za nastavak sprovođenja aktivnosti u okviru projekta za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem „CIAT“ („Countering Illicit Arms Trafficking“), koji provodi UNDP.
Tokom proteklih godinu dana, zahvaljujući obukama i opremi osiguranim kroz projekat CIAT, izvršen je niz uspješnih akcija u okviru kojih je zaplijenjeno krijumčareno naoružanje i više od 40 kg opojnih droga. Izuzetni ostvareni rezultati su doprinjeli odluci Vlade SR Njemačke o nastavku finansiranja projekta do 2021. godine.
„Drago mi je da je ovim omogućen nastavak i daljni razvoj uspješnih aktivnosti u okviru projekta CIAT. Borba protiv ilegalne trgovine oružjem ima za cilj pružiti više sigurnosti ne samo građanima ovdje u BiH, nego i ljudima u cijeloj Evropi“, izjavila je Christiane Hohmann, ambasadorica Savezne Republike Njemačke u BiH.
Dodatnih 250.000 eura će omogućiti trening za 400 pripadnica i pripadnika Granične policije BiH, nabavku specijalističke opreme za detekciju oružja, kao i jačanje komunikacije između institucija uključenih u problematiku suzbijanja ilegalne trgovine oružjem, kako na državnom tako i na nižim nivoima vlasti u BiH.
„Nastavak podrške Vlade SR Njemačke projektu CIAT predstavlja značajan iskorak u jačanju sigurnosti zajednica u BiH. Ovo također predstavlja kontinuitet unapređenja profesionalnih standarda i prakse domaćih službi, te pomaže daljem približavanju Evropskoj uniji“, izjavila je Sezin Sinanoglu, rezidentna predstavnica UNDP u BiH.
Najnovijim ugovorom koji je dio kontinuirane podrške Savezne Republike Njemačke, ukupno izdvajanje SR Njemačke za osnaživanje kapaciteta Granične policije BiH i drugih agencija za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem u sklopu CIAT projekta od 2017. godine iznosit će 800.000 eura. Tokom CIAT projekta će svi policajci i policajke u BiH koji čuvaju granicu (njih oko 1.500) proći kroz specijalističke obuke detekcije oružja, municije i eksploziva do kraja 2018. godine. U sklopu tih treninga se vrši obuka korištenja najsavremenije opreme za otkrivanje oružja, čija je ukupna vrijednost oko 346.000 eura, a koja je donirana kroz CIAT projekat. Projekat takođe podržava rad Granične policije u zajednici kroz aktivnosti u šest opština najpogođenijih krijumčarenjem oružja.