Nahdet Sulejmen je rođen u Tarevcima 1963. godine, te je od djetinjstva radio na porodičnom imanju na proizvodnji voća i povrća. Nahdet danas vodi poljoprivrednu zadrugu “Tarevci” u zajednici koja je postala primjer održivog povratka u našoj zemlji.
“Od 2003. godine je krenuo rad na formiranju Zemljoradničke zadruge, te smo prvo radili na obnovi poljoprivrednih gazdinstava, a zatim smo doveli stručnjake za razvoj. Ušli smo u proces, počeli raditi na podizanju proizvodnje,od tada sve ide naprijed. Pronašli smo partnere i onda je sve krenulo naprijed”, kaže Nahdet.
Uz podršku Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica su kupili devastiranu kuću sa 12.000 kvadratnih metara obradivog zemljišta za izgradnju Agro-biznis centra Tarevci.
“Nakon ogromnih napora, ove godine završavamo izgradnju proizvodnih kapaciteta sa linijom za sušenje, hlađenje, termičku obradu, proizvodnju cijeđenih sokova i liniju za preradu drugih vrsta tradicionalnih prehrambenih proizvoda. U toku su radovi na rekonstrukciji objekta u kojem će biti smještena proizvodna infrastruktura”, dodaje Nahdet.
Već dvije godine izvoze suhu šljivu u Holandiju i strateški su se opredijelili da najmanje 80 posto buduće proizvodnje prehrambenih proizvoda izvoze na tržište EU i Bliskog Istoka. Na ovom putu pomoć im je pružio USAID/Sweden FARMA II Projekat.
“Ambasada SAD-a i USAID od 1996. pružaju kontinuiranu podršku u obnovi povratka na području opština Modriča i Vukosavlje. USAID nam je posebnu pomoć pružio u obnovi i razvoju ekonomije, tako da mi danas mamo oko 700 povratnika zaposleno u srednjim, malim i mikro biznis jedinicama. Zatim su, u saradnji sa Švedskom, kroz Projekt FARMA I i FARMA II pružili značajnu pomoć izgradnji i razvoju Agro-biznis centra Tarevci, posebno kroz nabavku, opremanje i montiranje hladnjača, te linije za sušenje”, dodaje Nahdet.
Za Nahdeta je ključ razvoja poljoprivrede u povećanju proizvodnje, sistemskoj edukaciji i uvođenju novih tehnologija i standarda Evropske unije. Poručuje da je nužno udruživanje u zadruge, koje također treba reformirati po uzoru na uspješne evropske primjere.
“Morate povećati produktivnost rada svojih poljoprivrednih domaćinstava, a zbog usitnjenosti posjeda morate ući u proces restrukturiranja svoje proizvodnje kroz specijalizaciju, uvođenje novih visokorodnih sorti voća i povrća, i primjenu najmodernijih proizvodnih tehnologija”, pojašnjava Nahdet.
Povratnici u Tarevce rade na rekonsturkciji objekta bivšeg motela, gdje želimo napraviti biblioteku, umjetničku galeriju i zavičajnu zbirku. Obnovili su Omladinski dom još 2003. godine, koji je danas centar kulturnog i društvenog života Modriče i Tarevaca. Već devet godina razvijaju Međunarodni sajam ruralnog stvaralaštva, obnovili su fudbalski klub i kulturno-umjetničko društvo, a mjesto je postalo prepoznatljivo i po februarskoj
Ćetenijadi. Nahdet vjeruje da prostora za optimizam ima.
“Šta reći na kraju, Tarevci su pokazatelj da se život može obnoviti, te želimo poslati jednu pozitivnu poruku – povratak je moguć i vrijednim radom možemo ponuditi novu perspektivu”, poručuje Nahdet.