Plantaže proslavile 55 godina postojanja, kao jedan od napoznatijih brendova Crne Gore, kompanija koja izvozi svoja vina u preko 40 država svijeta.
Kompanija Plantaže, osim što je jedan od najvećih izvoznika i zapošljava 1,2 hiljade radnika, uspostavlja nove standarde i prepoznaje značaj povezivanja poljoprivredne proizvodnje sa kulturom i turizmom, ocijenio je predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović.
On je na svečanoj akademiji povodom proslave jubileja 55 godina postojanja Plantaža, u vinskom podrumu Šipčanik, kazao da proslaviti 55 godina predstavlja uspjeh sam po sebi.
„Plantaže nijesu samo kompanija u kojoj stalno ili povremeno radi 1,2 hiljada ljudi, niti samo jedan od najvećih izvoznika, već firma koja uspostavlja nove standarde i koja se sve više povezuje s naukom i istraživanjem“, rekao je Đukanović.
On je kazao da su Plantaže, tokom prethodnih 55 godina, dale značajan doprinos razvoju vinske kulture.
„Svakako nije slučajno što je 13. jul utkan u naziv kompanije. To je datum koji predstavlja simbol naše slobode i borbe za uzvišene crnogorske vrijednosti“, poručio je Đukanović.
On je dodao da su na čelu kompanije ljudi koji imaju viziju. „Pored tradicionalne proizvodnje vina i rakije, podizanje zasada maslina i breskvi, okretanje ka proizvodnji novih proizvoda i jačanje brenda dio su vaše korporativne vizije“, saopštio je Đukanović.
Izvršna direktorica Plantaža, Verica Maraš, kazala je da su u kompaniji ponosni na 55 zlatnih godina, jer je preduzeće danas nesumnjivo potvrđen, izgrađen, jedinstven i najpoznatiji brend Crne Gore.
„Ponosni smo jer smo uspjeli da u svim ovim godinama oko 700 porodica stalno zaposlenih radnika i oko 1,2 hiljade zaposlenih na povremenim poslovima žive od svog rada i svojih primanja u kompaniji“, rekla je Maraš.
Ona je dodala i da su ponosni jer su Plantaže kompanija koja u svom poslovanju konstantno ostvaruje profit.
„Za posljednjih deset godina ostvarili smo prihode od preko 350 miliona eura i profit od 30 miliona eura. Izvoz za posljednjih deset godina prelazi cifru od 180 miliona eura, pri čemu je od prodaje naših vina država u robnoj razmjeni sa inostranstvom ostvarila sufcit u iznosu od 140 miliona eura“, precizirala je Maraš.
Prema njenim riječima, Plantaže su u posljednjih deset godina investirale u razvojne projekte preko 40 miliona eura.
„Plantaže su danas poslovni gigant koji je preživio sve društvene turbulencije i sistemske transformacije“, smatra Maraš.
Predsjednik Odbora direktora kompanije, Veselin Vukotić, kazao je da su Plantaže nešto neobično u Crnoj Gori.
„To je neobična kompanija, neobična organizacija, neobičan ambijent. Neobična je, jer nikada nikome nije bila teret. Neobični smo ,jer smo dugo u vrhu i među najboljima, ne samo u Crnoj Gori, nego i šire“, kazao je Vukotić, dodajući da je i on startovao svoj radni vijek kao fizički radnik u Plantažama.
Plantaže su, kako je ocijenio, kompanija čiji se kapital procjenjuje na blizu 100 miliona eura. Vukotić je rekao da iz kompanije niko nije pošao nezadovoljan – od radnika do direktora.
„Plataže su danas jedna zdrava proizvodna kreativna firma koja ulaže u razvoj i u svoju viziju i koja se bori na međunarodnom tržištu. Plantaže su značajna štamparija eura u Crnoj Gori“, poručio je Vukotić.
Ambasador Crne Gore u Srbiji, Branislav Mićunović, saopštio je da je sorta majka vina, zemljište mu je otac, a klima sudbina.
„Zato se vino Plantaža razlikuje od drugih, jer sva potiču sa jednog mjesta i iz jednog vnograda na Ćemovskom polju, u kojem dominiraju crnogorske autohtone sorte“, zaključio je Mićunović.
Vinarija 13. Jul Plantaže je povodom 55 godina svog rada priredila veliki koncert Gorana Bregovića i njegovog orkestra pod nazivom „Tri pisma iz Sarajeva“ u jedinstvenom ambijentu vinograda Ćemovsko polje u Crnoj Gori, koji se održao 13. Jula.
Sarajevski muzičar je na impozantnoj bini pripremio energičnu atmosferu koja je karakteristična za njegove nastupe, a u kojoj su mnogobrojni gosti vidno uživali. Gosti su mogli uživati i u poznatim probranim sortama vina koja dolaze iz nadaleko čuvenih podruma vinarije 13. Jul Plantaže. Događaj je održan u jednom od najvećih vinograda u Evropi koji se kod Podgorice prostire na površini od 2.300 hektara i iz čijeg grožđa su došla najbolja vina sa crnogorskog podneblja.
Album „Tri pisma iz Sarajeva“
Muzički projekat „Tri pisma iz Sarajeva“ je inspirisan trima religijama – Hrišćanstvom, Islamom, Judaizmom i različitim načinima na koji se svira violina u svakoj od tih kultura – klasičnim, orientalnim i klezmerskim. Spajajući ove potpuno različite muzičke tradicije u cjelinu „Tri pisma iz Sarajeva“ šalju poruku mira, uzajamnog razumijevanja i predstavljaju kulturne razlike kao nešto što bi trebalo da cijenimo, umjesto da se sa njima borimo.
O uspjehu albuma govori činjenica da se već našao na prvom mjestu najprodavanijih CD-ova u world music kategoriji na teritoriji SAD-a! On je takođe među prvih 100 najprodavanijih albuma na popularnom digitalnom servisu iTunes. Ovaj album čini 11 pjesama na kojima je Bregović sarađivao s mnogobrojnim umjetnicima iz više država, predstavljajući različite kulture i religije. Tu se između ostalih pjevača i instrumentalista pojavljuju svjetski poznati Rašid Taa (Rachid Taha) iz Alžira, Asaf Avidan iz Izraela i Bebe iz Španije.
Plantaže su na ovom događaju opravdale svoj čuveni domaćinski ugođaj na kojem niko nije ostao ravnodušan.