Ugovori o TV pravima potiču evropski nogomet – prihodi klubova liga petice prelaze 13 milijardi eura

Prema Deloitteovom izvještaju „Godišnji pregled finansija u nogometu“, prihodi na evropskom nogometnom tržištu u sezoni 2015./’16. približili su se brojki od 25 milijardi eura;

487

Prema Deloitteovom 26. „Godišnjem pregledu finansija u nogometu“, pet najvećih evropskih liga (engleska Premier liga, njemačka Bundesliga, španjolska Primera, talijanska Serie A i francuska Liga 1) zajedno bilježe više od 13,4 milijarde eura prihoda, više nego dvostruko u odnosu na proteklih deset godina. Novi ugovori o TV pravima sklopljeni u Njemačkoj, Italiji i Španiji, u kombinaciji s početkom novog ciklusa prava prenosa natjecanja UEFA-e, doveli su do ukupnog rasta prihoda pet najvećih liga od 1,4 milijardi eura (12 posto). Sumarno gledano na sve evropske lige, vrijednost evropskog nogometnog tržišta trenutno doseže 24,6 milijardi eura, što je 13 posto više u odnosu na prethodnu sezonu.

Dan Jones, partner u Deloitteovom Odjelu za analizu sportskog poslovanja komentira: „Prihodi od prava emitiranja nastavljaju rasti i omogućavaju vodećim evropskim klubovima stvaranje platforme za rekordna ulaganja u talente i infrastrukturu. Povećanje ukupnih prihoda u sezoni 2015./’16. bilježi svih pet vodećih liga Evrope.“

„Prihodi od prava emitovanja dosegnuli su gotovo pola ukupnih prihoda pet najvećih evropskih liga u sezoni 2015./’16. godine, te će i dalje rasti zahvaljujući novim većim ugovorima za sezonu 2016./’17. u Engleskoj, Francuskoj, Španiji te u Njemačkoj za sezonu 2017./’18. godine“, dodao je Jones.

Klubovi engleske Premier lige i dalje su prema prihodima znatno ispred svojih konkurenata te su svoje ukupne prihode povećali sa 4,4 milijarde eura u sezoni 2014./’15. na 4,9 milijardi eura u sezoni 2015./’16. godine. Novi ugovori o pravima prenosa, u primjeni od sezone 2016./’17., omogućit će im zadržati vodeću poziciju u odnosu na ostatak Evrope i u idućim izdanjima Godišnjeg pregleda finansija u nogometu.

Klubovi njemačke Bundeslige ostvarili su ukupno 2,7 milijardi eura prihoda čime su Bundesligi omogućili da ostane druga najveća liga po prihodima u Evropi, uz novi ciklus prava prenosa na internacionalnom nivou koji je doveo do ukupnog povećanja prihoda od 320 milijuna eura (13 posto).

U Primeri, prvoj španjolskoj ligi, klubovi su ostvarili ukupno 2,4 milijarde eura prihoda, 384 miliona eura tj. 19 posto više u odnosu na sezonu 2014./’15. godine, uglavnom uslijed uticaja novog modela obračuna prava emitiranja na ukupnom nivou. Primera je nakon jednogodišnjeg prelaznog ugovora za sezonu 2015./’16. ušla u ciklus novog trogodišnjeg ugovora, koji je na snazi od sezone 2016.’17. i ima dobre izglede da u idućem Godišnjem pregledu finansija u nogometu, po prihodima u toj sezoni preuzme drugo mjesto od Bundeslige.

Zahvaljujući proširenom i dorađenom sporazumu o medijskim pravima te većim sredstvima koje UEFA isplaćuje klubovima koji sudjeluju u njenim natjecanjima, prihodi klubova Serie A povećali su se za 7 posto na 1,9 milijardi eura, a u komercijalnim prihodima ostvaren je rast od 12 posto.

Klubovi francuske Lige 1 povećali su svoje prihode u sezoni 2015./’16. godine za 5 posto, odnosno na iznos od 1,5 milijardu eura, pri čemu je Paris Saint-Germain odgovoran za oko 60 posto ukupnog rasta prihoda u francuskoj ligi.

Ukupni izdaci za plaće u pet najvećih europskih liga povećali su se u sezoni 2015./’16. za 10 posto na 8,2 milijardi eura. Ipak, zahvaljujući većem rastu prihoda, omjer troškova plaća i prihoda se smanjio sa 62 na 61 posto. U četirima vodećima ligama omjer troškova plaća i prihoda je ispod 70 posto, a jedino je Bundesliga s omjerom od 49 posto već treći puta u posljednjem desetljeću utrošila manje od pola svojih prihoda na plaće.

Klubovi engleske Premier lige ostvarili su u sezoni 2015./’16. , ne računajući prihode od trgovine igračima i amortizaciju, najveću operativnu dobit iz poslovanja (683 miliona eura), dok su se klubovi španjolske Primere sa svojim ukupnim prihodima od gotovo 400 miliona plasirali ispred Bundeslige (284 miliona eura) kao druge najprofitabilnije lige. Nasuprot tome, klubovi u Italiji i Francuskoj, ponovo su ostvarili gubitke od operativnih aktivnosti u iznosu 38 miliona eura, odnosno 98 miliona eura, što je ipak znatno manje u odnosu na gubitke klubova iz prošle sezone.

Adam Bull, viši konsultant u odjelu za analizu sportskog poslovanja u Deloitteu, rekao je: „Budući da je svih pet najvećih europskih liga ostvarilo značajno povećanje prihoda iz novih ugovora o TV pravima, koji su na snazi nakon kraja sezone 2015./’16., svjedočimo njihovim pokušajima da nastave uzlaznom putanjom, a veći troškovi transfera igrača i plaća u posljednjoj sezoni ciklusa, govore u prilog tome kako je još jedno značajno povećanje prihoda na vidiku.”

Od drugih važnih nalaza iz 26. Deloitteovog Godišnjeg pregleda finansija u nogometu izdvajamo:

  • povećanje prihoda od TV prava u sezoni 2015./’16. iznosi 14 posto (0,8 milijardi eura), što je ukupno 6,6 milijardi eura za svih pet najvećih liga Evrope, odnosno 49 posto ukupnih prihoda
  • ukupni prihodi od sponzorstava i drugi komercijalni prihodi iznose 4,6 milijardi eura (10 posto više u odnosu na sezonu 2014./’15)., a u ukupnim prihodima sudjeluju s 34 posto
  • prihodi od prenosa susreta povećali su se za 6 posto i iznose 2,2 milijardi eura, što je 17 posto ukupnih prihoda
  • klubovi pet vodećih evropskih liga u sezoni 2015./’16. u prosjeku su utrošili samo 57 posto svog porasta prihoda na naknade i plaće, za razliku od 90 posto prethodne godine;
  • trogodišnji ciklus primjene ugovora o pravima prenosa, koji je počeo u sezoni 2015./’16., doveo je do značajno većeg udjela sredstava koje isplaćuje UEFA. Tako je najveće povećanje prihoda klubova izvan vodećih pet liga upravo posljedica sredstava isplaćenih iz fonda za sudjelovanje u UEFA-inoj Ligi prvaka odnosno Evropskoj ligi.
IZVORBusiness Magazine
PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here