Godina iz nas istakla je značaj telekomunikacija i informacijskog društva više nego ikada, te ubrzala potrebu za digitalnom transformacijom na jedinstven način, kako za telekom operatore tako i za bosanskohercegovačko društvo.
Stoga je i ovogodišnja poruka generalnog sekretara ITU-a, upućena povodom Svjetskog dana telekomunikacija i informacijskog društva, usmjerena u cilju nastavka i ubrzanja procesa digitalne transformacije društva, investiranja u razvoj kapaciteta, saradnje i partnerstava okupljenih oko nosilaca razvoja telekomunikacijskih i informacijskih potencijala.
Činjenica je da je kriza i izazovi koje je donijela pandemija globalno i u BiH nepovratno izmijenila obrasce u svim segmentima života i pojačala oslanjanje na digitalnu infrastrukturu bez koje je funkcionisanje društva postalo nezamislivo. Takvi procesi i prakse će i po povratku na “novo normalno” ostati ukorijenjene u bh. društvo i to je u ovoj cijeloj globalnoj tragediji jedna od rijetkih pozitivnih promjena.
Digitalna transformacija u BH Telecomu
Razvoj BH Telecoma, kao lidera u ovim procesima i okosnici cijele digitalne infrastrukture Bosne i Hercegovine, od početka stanja pandemije je usmjeren na povećanje i razvijanje svih potrebnih kapaciteta i usluga uprkos svim izazovima. Organizacijom radnih procesa na ključnim sistemima omogućeno je besprijekorno funkcionisanje svih usluga, a razvojni projekti su nastavljeni zavidnom dinamikom na svjetskom tržištu proizvodnje i distribucije nekih ključnih komponenti i opreme.
Ukupni internet saobraćaj u mreži BH Telecoma povećan je za preko 50 posto od početka pandemije, za što su blagovremeno osigurani i razvijeni svi potrebni kapaciteti unapređenjem transportne mreže, kako za korisnike BH Telecoma tako i za sve druge operatore koji se oslanjaju na mrežu BH Telecoma. Obezbijeđeni su resursi za nesmetano korištenje Clouda, IPTV platforme, mobilne mreže za sve kategorije korisnika, a za veliki broj korisnika kojima je bio potreban brz prelaz na online rad i poslovanje osigurane su platforme, usluge i oprema za rad.
Širenje mobilne 4G mreže je nastavljeno dinamikom koja je osigurala pokrivenost dvije trećine teritorije i 80 posto stanovništva. Cloud infrastruktura BH Telecoma pokazuje se kao pouzdan i cjenovno efikasan resurs sa kontinuiranim rastom. Razvijena je i puštena u funkciju IoT platforma namijenjena za pokrivanje svih potreba tržišta pametnih rješenja. Slijedeći Master plan tehnološkog razvoja, cilj BH Telecoma u narednom periodu su dalji razvoj 4G mreže radi potpunog pokrivanja na svim našim lokacijama naredne godine. Generalni direktor BH Telecom Sedin Kahriman je čestitao 17. maj – Svjetski dan telekomunikacija i informacijskog društva i zahvalio korisnicima usluga BH Telecoma zbog kojih se ubrzano radi na digitalnoj tranformaciji i kreiranju novih rješenja.
“Nastavljamo širiti pristupnu infrastrukturu unapređenjem savremene DWDM mreže te ujedno najavljujemo i vrlo skoro puštanje nove IPTV platforme Moja TV sa značajno unaprijeđenim funkcionalnostima i bogatim iskustvom za krajnje korisnike. Razvijena IoT platforma omogućava u ovom trenutku pristup putem NBIoT tehnologije (Smart usluge) na cijelom području koje je pokriveno 4G mrežom. Nakon testiranja 5G mreže prošle godine povodom Svjetskog dana telekomunikacija iniciramo aktivno učešće u svim regulatornim i pravnim radnjama u cilju osiguranja okruženja za uvođenje 5G mreže u BiH”, rekao je Sedin Kahriman.
Također je naglasio kako se u procesu digitalne transformacije prema korisnicima kontinuirano kreiraju i otvaraju novi digitalni kanali, a projekti kao što su Moj webshop, mobilna aplikacija Mojbhtelecom, Moja WebTV, OPA i drugi imaju široku korisničku bazu i uveliko olakšavaju poslovanje svim segmentima društva vezanim za BH Telecom.
“Povodom ovog važnog datuma želim da najavim spremnost BH Telecoma da u narednom periodu izdvoji višemilionska ulaganja u inovativne ideje, start up scenu i bh. društvo radi osnaživanja BH TechLab platforme koja će postati temelj inovativnog poslovanja iz oblasti umjetne inteligencije, mašinskog učenja, Blockchain i IoT. Pored navedenog, značajne projekte digitalne transformacije će BH Telecom zajednički kreirati sa renomiranim svjetskim kompanijama poput Microsoft, Oracle, Cisco i Sap te 15 domaćih IT kompanija s ciljem izrade najsofisticiranijih rješenja za tržišta u BiH i izvan BiH”, izjavio je Sedin Kahriman.