Mukesh Ambani je, poslovni čovjek, predsjednik, izvršni direktor i najveći dioničar Reliance Industries Ltd. (RIL), konglomeratske kompanije, koja obuhvata različite djelatnosti uključujući energetiku, petrohemiju, prirodni plin, maloprodaju, telekomunikacije, masovne medije i tekstil. Kompanija je na listi Fortune Global 500 i najvrijednija je kompanija u Indiji po tržišnoj vrijednosti. Prema Forbesu i Bloomberg Billionaires Indexu, Ambanijeva neto vrijednost procjenjuje se na oko 86,9 milijardi američkih dolara, što ga čini najbogatijom osobom u Aziji i 10. najbogatijim u svijetu.
Sukob s bratom
Mukesh Ambani rođen je 19. aprila 1957. u Jemenu, gdje je njegov otac Dhirubhai Ambani radio na benzinskoj stanici. Ambani je samo kratko živio u Jemenu jer se njegov otac odlučio vratiti u Indiju 1958. godine kako bi pokrenuo trgovački posao koji se fokusirao na začine i tekstil pod brendom Vimal, ali je kasnije promijenjen u Only Vimal. Porodica je živjela u skromnom dvosobnom stanu u Bhuleshwaru u Mumbaiju do 1970-ih. Razvojem posla, finansijski status im se poboljšao, te je Dhirubhai kupio stambeni blok od 14 spratova pod nazivom Sea Wind, ali unatoč tome vjerovao je da je najbolje da njegova djeca imaju normalno djetinjstvo. Mukesh i njegov brat Anil i sestre Nina i Dipti išli su u školu javnim prijevozom i nisu dobijali džeparac. Ambani je pohađao srednju školu Hill Grange na Peddar Roadu u Mumbajiu, zajedno sa svojim dvije godine mlađim bratom Anilom. Nakon srednje škole studirao je na St. Xavier’s Collegeu u Mumbaiju, a zatim je diplomirao hemijsko inženjerstvo na Institutu za hemijsku tehnologiju.
Godine 1980. indijska vlada pod vodstvom Indire Gandhi otvorila je proizvodnju PFY (pređa od poliesterskih filamenata) za privatni sektor. Dhirubhai Ambani podnio je zahtjev za licencu za postavljanje proizvodnog pogona PFY. Dobivanje dozvole bio je dugotrajan proces koji je zahtijevao snažnu povezanost unutar birokratskog sistema jer je vlada u to vrijeme ograničavala proizvodnju velikih razmjera, onemogućavajući uvoz pređe za tekstil. Unatoč oštroj konkurenciji između 45 kompanija, Dhirubhaiju je dodijeljena licenca, koja se češće naziva License Raj. Vjerujući da se vještine iz stvarnog života stiču kroz iskustvo, a ne sjedeći u učionici, Dhirubhai je izvukao svog najstarijeg sina sa Stanforda, gdje je bio na master studijima, kako bi radio s njim u kompaniji.
Ambani je odigrao važnu ulogu u postavljanju tvornice 1981. godine koja je bila daleko ispred svog vremena. Kompanija se gradila od nule po principu da svako doprinosi poslovanju i da ne ovisi o pojedincima. Dhirubhai ga je tretirao kao poslovnog partnera dopuštajući mu slobodu da doprinese čak i s malo iskustva. Ambani je nastavio s daljnjim razvojem Reliancea osnivanjem najveće svjetske rafinerije nafte u Jamnagaru, sa samo 24 godine. Ambani se ovdje nije zaustavio jer je također uspostavio njihovu telekomunikaciju diviziju Reliance Communication. Dhirubhai je doživio moždani udar 1986. godine i sva odgovornost vođenja kompanije prelazi na Ambanija i njegovog brata Anila. Nakon što je Dhirubhai preminuo 2002. godine, ne ostavljajući testament dolazi do narušavanja odnosa između braće. Njihova majka intervenirala je kako bi zaustavila svađu, podijelivši kompaniju na dva dijela – Ambani je dobio kontrolu nad Reliance Industries Limited i Indian Petrochemicals Corporation Limited, dok je Anil dobio ono što se zvalo kompanije izlazećeg sunca – segment električne energije, telekomunikacija i finansijskih usluga.
Ovo je bio udarac za Ambanija jer je Anil dobio neke kompanije na kojima je naporno radio i koje su imale višu stopu rasta. Također, nije mogao ni ući u ove industrije jer je podjela također došla s klauzulom o netakmičenju. Međutim, priliku da se riješi ove klauzule dobio je nakon ekonomske krize 2008. godine. Anil se našao u problemima jer su mnogi njegovi projekti zaglavili i zahtijevali su plin po razumnim cijenama. Ambani je uskočio u isporuku plina pod uslovom da se poništi klauzula o netakmičenju.
Ulazak na tržište telekomunikacija
Narednih pet godina ulagao je novac zarađen od petrohemijskog poslovanja kako bi stvorio konkurentnu kompaniju u sektoru telekomunikacija. Činilo se da je to bila luda odluka u to vrijeme jer je telekomunikacijskim sektorom već dominiralo niz divova koji su se takmičili za svaki zalogaj u industriji. U decembru 2013. godine Ambani je na Progressive Punjab Summitu u Mohaliju, najavio mogućnost “saradničkog poduhvata” s kompanijom Bharti Airtel u postavljanju digitalne infrastrukture za 4G mrežu u Indiji. Šest mjeseci kasnije, dok se obraćao na 40. godišnjem skupu Reliance Industries, rekao je da će uložiti 1,8 biliona indijskih rupija u poduzeća i pokrenuti 4G širokopojasne usluge.
Godine 2016. Ambani je pokrenuo kompaniju Jio nudeći 4G mrežu, po najnižim cijenama kojim je bilo nemoguće konkurirati. Ovdje je bila jasno vidljiva Ambanijeva poslovna sposobnost. Iskoristio je prednosti industrije koja je godinama pružala loše 2G i 3G usluge po visokim cijenama. Jio je čak prisilio druge igrače da ponude svoje proizvode s nižim maržama.
Rat cijena koji je uslijedio ubrzo je doveo do nestanka Anilove Reliance Communication. Međutim, Anil nije bio jedini pogođen. Divovi poput Bharti Airtela ubrzo su shvatili da je Jio tu da dominira. Osim toga, za razliku od ostalih u sektoru, Jio je imao duboke džepove zahvaljujući Relianceovom poslovanju s benzinom. Vodafone i Idea jedva su uspjeli preživjeti i od tada se njihov položaj nije popravio.
Ambani je uspješno diverzificirao Reliance u konglomerat koji posjeduje kompanije diljem Indije koje se bave energijom, petrohemijom, tekstilom, prirodnim resursima, maloprodajom i telekomunikacijama.
Osim postavljanja telekomunikacijskog giganta Jio, Ambani se polako upušta u industriju maloprodaje i e-trgovine kroz partnerstvo s Whatsappom Marka Zuckerberga. U aprilu 2020. godine, Facebook je uložio 5,7 milijardi dolara u Reliance Jio i tako stekao 9,99 posto udjela.
Kako bi produbio svoje korijene u maloprodajnom segmentu, Reliance Retail Ventures Ltd (RRVL), podružnica Reliance Industries, također je kupila Future Group Kishorea Biyanija u poslu od 24.713 miliona indijskih rupija. Reliance je također stekao većinski udio u internetskoj apoteci Netmeds.
Pod njegovim vodstvom, Reliance je postala prva indijska kompanija koja je premašila tržišnu kapitalizaciju od 100 milijardi dolara. Također je trenutno najprofitabilnija kompanija u Indiji. Kompanija je odgovorna za gotovo pet posto prihoda koje vlada Indije zarađuje od carina i trošarina.
Ambani je prepoznat kao jedan od najcijenjenijih svjetskih poslovnih lidera i dobitnik je nekoliko nagrada kao priznanja njegovih sposobnosti vođenja. Godine 2004. Total Telecom mu je dodijelio Svjetsku komunikacijsku nagradu. Tri godine kasnije dobio je nagradu za vodstvo od Američko-indijskog poslovnog vijeća. Univerzitet Pennsylvania dodijelilo mu je dekansku medalju na Fakultetu za inžinjerstvo i primijenjene nauke 2010. godine. Godine 2013. dobio je priznanje Millennium Business Leader of the Decade na dodjeli nagrada Indian Affairs India Leadership Conclave Awards.
Ambani je član upravnog odbora Bank of America Corporation i međunarodnog savjetodavnog odbora Vijeća za vanjske odnose. Prethodno je bio predsjednik Indijskog instituta za menadžment u Bangaloreu (IIM-B). Počasni je član Instituta hemijskih inžinjera (IChemE).
Iako je već nekoliko godina najbogatiji čovjek Indije, Ambani nikada ne odmara. To se može vidjeti u njegovoj potrazi za načinima da Reliance pretvori u kompaniju s nultom emisijom ugljika, unatoč tome što je Relianceova petrohemija jedan od njegovih najjačih stubova. Ambani često govori: “Podaci su nova nafta”. To naglašava pomak u njegovom fokusu na tehnološki sektor.
Luksuzan život
Od 1985. godine Mukesh Ambani je u braku s Nitom Ambani s kojom ima dva sina, Akasha i Ananta i kćerku Isha. Upoznali su se nakon što je njegov otac prisustvovao plesnoj predstavi u kojoj je Nita učestvovala te odmah počeo razmišljati o ideji dogovora braka između njih dvoje. Porodica živi u Antiliji, privatnoj zgradi od 27 spratova u Mumbaiju, koja je procijenjena na milijardu dolara i bila je najskuplja privatna rezidencija na svijetu u vrijeme kada je izgrađena. Zgrada zahtijeva 600 članova osoblja za održavanje, a uključuje tri heliodroma, garažu za 160 automobila, privatno kino, bazen i fitness centar. Godine 2007. Ambani je svojoj ženi za njen 44. rođendan poklonio Airbus A319 vrijedan 60 miliona dolara. Airbus, koji ima kapacitet od 180 putnika, prilagođen je tako da uključuje dnevni boravak, spavaću sobu, satelitsku televiziju, WiFi, sky bar, jacuzzi i ured. Ambani je proglašen “najbogatijim vlasnikom sportskog tima na svijetu” nakon što je kupio kriket tim Mumbai Indians iz indijske Premier lige za 111,9 miliona dolara 2008. godine.