Glasovima 84 delegata zemalja članica Evropskih partnera protiv korupcije (EPAC), kampanja Regionalne antikorupcijske inicijative (RAI), pod nazivom „Sviraj kraj“, je dobila nagradu za najinovativniju inicijativu protiv korupcije. EPAC i Evropska kontakt mreža za borbu protiv korupcije (EACN) predstavljaju nezavisne forume, u čijem radu učestvuju operativna tijela za kontrolu rada policije, kao i nezavisne institucije zadužene za prevenciju i borbu protiv korupcije na teritoriju zemalja Evropske Unije. Ovo priznanje za najinovativniji poduhvat u skladu s misijom mreže, je upriličeno tokom 20. godišnje konferencija i zasjedanja Generalne skupštine EPAC/EACN, koja je okupila 120 učesnika iz 30 evropskih zemalja. Pripremu cjelokupnog kreativnog koncepta kampanje, te realizaciju aktivnosti je radila full-service marketinška agencija Via Media iz Sarajeva. U ime Regionalne antikorupcijske inicijative, nagradu je primila Aneta Arnaudovska, viša savjetnica za borbu protiv korupcije RAI Sekretarijata, koja je naglasila da korupcija nikad ne spava i samo zajedničkim zalaganjem možemo „svirati kraj“ i zaustaviti ovaj gorući problem. Sam cilj kampanje je upravo bio fokusiran na to.
Kampanja „Sviraj kraj” implementirana je u sedam glavnih gradova širom Jugoistočne Evrope: Sarajevu, Podgorici, Tirani, Prištini, Skopju, Kišinjevu i Beogradu. Koncipirana je kao guerrilla aktivacija, u okviru koje je na plastičan način prikazana količina novca koja se svake sekunde uništi kroz koruptivna djela. Performans uništavanja novca je bio smješten u transparentni okvir, prikazujući svima vidljiv, ali u isto vrijeme nedodirljiv proces. Građani su imali priliku da aktivno učestvuju u performansu, tako što su pritiskom na taster „svirali kraj“ korupciji i svojim potezom simbolično spasili preko 8 miliona eura. Kako je performans izgledao u sedam pomenutih gradova, možete pogledati na RAI oficijelnoj FB stranici i YouTube kanalu.
Sviraj kraj! je dio edukativno-informativne kampanje koju Regionalna antikorupcijska inicijativa realizira uz finansijsku podršku Evropske Unije u okviru projekta “Prekinimo šutnju: Unapređenje politika i kulture prijavljivanja korupcije od strane zviždača na Zapadnom Balkanu i u Moldaviji”. U okviru projekta, RAI Sekretarijat radi na jačanju zakonodavnog i institucionalnog okvira za zaštitu prijavitelja korupcije, u skladu s novom Direktivom EU-a o njihovoj zaštiti.