Obuka za službenike Zajedničkog tima za kontrolu zračnog tereta na Međunarodnom aerodromu Sarajevo

Osim službenika iz Uprave za indirektno oporezivanje i Granične policije Bosne i Hercegovine, treningu su prisustvovali i predstavnici Uprave za civilno zrakoplovstvo BiH, Zračne luke Sarajevo i predstavnici subjekata privatnog sektora koji su aktivni u operacijama zračnog tereta

43

Program kontrole kontejnera Ureda Ujedinjenih nacija za droge i kriminal (UNODC) i Svjetske carinska organizacija (WCO) organizirao je prvi ciklus osnovne obuke za carinske i policijske službenike Zajedničkog tima za kontrolu zračnog tereta na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, u čijem sastavu participaraju službenici UIO i Granične policije BiH.

Ova obuka predstavlja početak jedinstvenog ciklusa treninga od strane Programa kontrole kontejnera, koji će se u narednom periodu nastaviti kroz provođenje daljnjih osnovnih, ali i naprednih faza obuka tokom provedbe Programa. Prilikom obuke, učesnicima su prezentovane teme kao što su pokazatelji rizika, profiliranje i identifikacija rizičnih pošiljki, sigurnost zračnog tereta i druga relevantna pitanja koja se tiču ​​segmenta zračnih tereta.

Osim službenika iz Uprave za indirektno oporezivanje i Granične policije Bosne i Hercegovine, treningu su prisustvovali i predstavnici Uprave za civilno zrakoplovstvo BiH, Zračne luke Sarajevo i predstavnici subjekata privatnog sektora koji su aktivni u operacijama zračnog tereta. Trening su održali iskusni međunarodni stručnjaci ispred Svjetske carinske organizacije i UNODC-a.

Od janurana 2020. godine, pokrenute su aktivnosti UNODC-a na uspostavljanju Zajedničkog tima za kontrolu zračnih terete i putničkog prometa kroz okvir saradnje Programa kontrole kontenera i programa AIRCOP na Međunarodnom aerodromu Sarajevo. Cilj ove inicijative UNODC-a je podržati učinkovitije reagiranje institucija i agencija za provođenje propisa u BiH pomoću sveobuhvatnog i strateškog pristupa sprječavanju i borbi protiv organizovanog kriminala u teretnom i putničkom prometu na zračnim graničnim prijelazima, uključujući trgovinu drogom, oružjem i osobama, kao i krijumčarenje migranata, suzbijanje finansiranja terorizma, pranja novca i drugih privrednih zločina i korupcije. Inicijativa također nastoji poboljšati napore na prevenciji kriminala, reformi krivičnog pravosuđa, provedbi zakona, upravljanju granicama i međunarodnoj saradnji.

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here