Od 9. do 30. novembra na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine izvršeno je 807 inspekcijskih nadzora i doneseno 47 mjera privremene zabrane rada, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Uprava ponovno poziva sve privredne subjekte nadzora u Federaciji BiH da preispitaju njihovo poslovanje i blagovremeno ga uvedu u zakonske okvire, kako ne bi bili predmeomt represivnih inspekcijskih mjera, odnosno finansijskog sankcionisanja. Pojačane inspekcijske aktivnosti bit će nastavljene u kontinuitetu, najavljeno je.
“U nastavku drugog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora na teritoriji Federacije BiH u 2018. godini, federalni inspektori su od 9.11. do 30.11. 2018. ostvarili sljedeće rezultate: izvršeno je 807 inspekcijskih nadzora i 10 kontrolnih nadzora; sačinjeno 807 zapisnika; utvrđena 525 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje 525 prekršajnih naloga s ukupnim finansijskim efektom od 786.330 KM. Utvrđen je iznos za naplatu od ukupno 149.242 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak; izrečeno je 129 upravnih mjera, od kojih se 47 odnosi na mjere privremene zabrane rada. Od 337 kontrolisanih privrednih subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima, konstatovano je da jedan ne posjeduje fiskalni uržeđaj; 34 subjekta nadzora nisu izdavali fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge. Napominjemo da se pojačani inspekcijski nadzori vrše na čitavoj teritoriji FBiH, u toku radnog vremena, kao i u noćnim i ranim jutarnjim satima te u dane vikenda”,kaže se u saopćenju Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Od početka drugog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora (15.10.2018. godine), inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove su izvršili 2.072 nadzora i 36 kontrolnih nadzora.
Utvrdili su 1.392 prekršaja te izdali prekršajne naloge s ukupnim finansijskim efektom u iznosu od 1.997.470 KM.
Utvrđen je iznos za naplatu od ukupno 309.269,89 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak; izrečene su 302 upravne mjere, od kojih se 123 odnose na mjere privremene zabrane rada.
Od 805 kontrolisanih privrednih subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima, dva nisu posjedovala fiskalni uređaj, dok 79 subjekata nadzora nisu izdavali fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge.
Akcent pojačanih inspekcijskih aktivnosti je na borbi protiv sive ekonomije, a inspekcijski nadzori se vrše u oblastima trgovine, turizma, rada, poljoprivrede, zdravstva, urbanizma i ekologije, saobraćaja, šumarstva, voda, verterinarstva, rudarstva, te termo i elektroenergetike. Aktivnosti se vrše putem zajedničkih multidisciplinarnih timova, u saradnji s kantonalnim inspektorima rada, navedeno je u saopćenju.