Kineski ekonomski rast u trećem kvartalu tekuće godine najslabiji je od vrhunca globalne finansijske krize 2009. godine, dok je višegodišnja kampanja u suočavanju s dužničkom krizom i strahovima od trgovinskog rata sa Sjedinjenim Državama, počela da pokazuje i posljedice.
Kineske vlasti pokušavaju da se suoče s brojnim izazovima, dok su strahovanja od usporenog finansijskog rasta izazvala turbulencije na domaćim berzama, a nagli pad vrijednosti nacionalnog juana u odnosu na dolar pojačao je zabrinutost među prognozerima ekonomskog rasta.
Ekonomski rast u trećem kvartalu ove godine iznosi 6,5 posto u odnosu na prethodnu godinu, manje od 6,7 posto u drugom kvartalu, saopćio je Nacionalni zavod za statistiku. Analitičari koje je anketirao Reuters očekuju ekonomski rast od 6,6 posto u kvartalu između jula i septembra.
To je najslabiji zabilježeni kvartalni rast BDP-a od 2009. godine, kada je globalna finansijska kriza bila na vrhuncu.
“Trend usporavanja se jača uprkos obećanja kineskih vlasti da će ohrabriti domaća ulaganja kako bi pomogla ekonomiji. Unutrašnji trendovi pokazali su se slabijim od neočekivano jakog izvoza – izjavio je Kota Hirayama, visoki ekonomski analitičar tržišta u razvoju u SMBC Nikko Securities u Tokiju.