Prema nerevidiranim finansijskim izvještajima Matice Grupe Končar (Končar – Elektroindustrija) za 2017. godinu ostvareni su ukupni prihodi u iznosu od 215,9 miliona i ukupni rashodi u iznosu od 147,2 miliona kuna. Ostvarena je dobit od 68,7 miliona kuna. U 2017. godini u okviru plana restrukturiranja poslovanja Grupe završen je proces pripajanja tri društava koja djeluju na području proizvodnje opreme srednjeg i visokog napona. Pripajanjem se planira postići značajniji sinergijski efekt i to kroz koordinaciju nastupa na tržištu, efikasniji razvoj novih proizvoda te smanjenje troškova poslovanja. Usprkos povećanom iznosu rezerviranja troškova i rizika, troškovima koji su nastali zbog pripajanja društava na području srednjeg i visokog napona te vrijednosnog usklađenja udjela u društvu Končar – Obnovljivi izvori rezultat poslovanja matice, Končar – Elektroindustrije je za 6 posto veći u odnosu na ostvareno u 2016. godini.
Prema nerevidiranim finansijskim izvještajima društva Grupe Končar ostvarila su u 2017. godini ukupne konsolidirane prihode od 3.128 miliona kuna, što je povećanje od 0,5 posto u poređenju s 2016. godinom. U ukupnim prihodima, prihodi od prodaje proizvoda i usluga iznose 2.824 miliona kuna i na nivou su prihoda ostvarenih u prethodnoj godini.
U 2017. godini ostvaren je izvoz od 1.569 miliona kuna, što je porast od 12 posto u odnosu na ostvareno u 2016. godini. Prodaja u izvozu veća je za 161 milion kuna u odnosu na prethodnu godinu. Udio izvoza u ukupno ostvarenim prihodima iznosi 56 posto. Na domaćem tržištu, u odnosu na ostvarenje 2016. godine, prihodi od prodaje su manji za 190 miliona kuna ili 13,2 posto.
Konsolidirana operativna dobit Grupe, ukoliko se izuzmu jednokratni troškovi vrijednosnog usklađenja, iznosi 100,2 miliona kuna. Vrijednosno usklađenje iznosi 51,6 miliona kuna i u najvećem dijelu se odnosi na vrijednosno usklađenje dugoročne imovine u društvu Končar – Obnovljivi izvori, i to u iznosu od 39 miliona kuna.
Ostvarena dobit prije poreza bez jednokratnog troška vrijednosnog usklađenja dugoročne imovine na društvu Končar – Obnovljivi izvori iznosi 166,5 miliona kuna i 15 posto je manja u odnosu na ostvareno u 2016. godini. Konsolidovana dobit s uključenim jednokratnim troškom vrijednosnog usklađenja dugoročne imovine je 128 miliona kuna. Dobit nakon poreza iznosi 111,4 miliona kuna.
Prihodi od prodaje proizvoda i usluga na inostranom tržištu iznose 1.569 miliona kuna, što je 12 posto više od ostvarenja u istom razdoblju prošle godine.
U ukupnim prihodima od prodaje proizvoda i usluga udio izvoza iznosi 56 posto. Najznačajniji izvoz ostvaren je u Švedsku i to 210,7 miliona kuna ili 13 posto ukupnog izvoza (društva Končar – Distributivni i specijalni transformatori te Končar – Generatori i motori). Na tržištu Njemačke ostvaren je izvoz od 181 milion kuna ili 12 posto ukupno ostvarenog izvoza (Končar – Distributivni i specijalni transformatori te Končar – Metalne konstrukcije). U Finsku je izvezeno roba i usluga u iznosu od 96 miliona kuna, Keniju 78,8 miliona kuna (početak realizacije ugovora revitalizacije tri generatora za hidroelektranu Kamburu). Značajniji izvoz bio je i u Bosnu i Hercegovinu (76,6 miliona kuna), Austriju (70 miliona kuna), Salvador (54 miliona kuna) te Holandiju ( 52 miliona kuna).
U odnosu na isto razdoblje prethodne godine do većeg povećanja prihoda od prodaje proizvoda i usluga u izvozu došlo je na tržištima Kenije (78 miliona kuna više), Salvadora (44 miliona kuna više), i Finske (35 miliona kuna više).
U razdoblju januar – decembar 2017. godine društva Grupe Končar ugovorila su novih poslova u iznosu od 2.481 milion kuna. Od ukupnog iznosa ugovorenih poslova 1.209,5 miliona kuna (48 posto ukupno ugovorenih poslova) je ugovoreno za domaće tržište, a 1.271,2 miliona kuna (52 posto ukupno ugovorenih poslova) odnosi se na ugovore u izvozu.
Na domaćem tržištu najznačajniji iznos ugovorenih poslova odnosi se na HEP Grupu (477 miliona kuna ili 39 posto ukupnih ugovora za tržište Hrvatske).
Na inostranom tržištu, u razdoblju januar – decembar 2017. godine najveći dio ugovorenih poslova (15 posto) odnosi se na tržište Švedske, i to u iznosu od 194 miliona kuna (većinom ugovoreni poslovi za isporuku distributivnih i specijalnih transformatora). Za tržište Njemačke ugovoreno je novih poslova u iznosu od 142 miliona kuna, s najvećim udjelom distributivnih i specijalnih transformatora i malih električnih uređaja. U 2017. godini ugovorena je isporuka i montaža generatora za hidroelektranu (HE) Khoda Afarin u Iranu.
Stanje ukupnih konsolidiranih sredstava i izvora sredstava na dan 31. decembra 2017. godine iznosi 3.710,5 miliona kuna.
U strukturi izvora sredstava, upisani kapital, rezerve, zadržana dobit, dobit tekuće godine i kapital koji pripada nekontrolisanom interesu iznosi 2.488,2 miliona kuna, što je 67 posto ukupnih izvora. Dugoročne rezerve iznose 234,5 miliona kuna i čine 6,3 posto ukupnih izvora. Dugoročne i kratkoročne obveze iznose 850,5 miliona kuna, što je 23 posto ukupnih izvora. U kratkoročnim obvezama, obveze prema dobavljačima iznose 376 miliona kuna i čine 10,1 posto ukupnih izvora. Ukupni krediti (dugoročni i kratkoročni) iznose 182 miliona kuna i čine 4,9 posto ukupnih izvora.
Dugoročni izvori sredstava (kapital, dugoročne rezerve i dugoročne obveze) veći su za 943 miliona kuna od dugotrajne imovine i prosječnog stanja zaliha, što ukazuje na dobru ročnu strukturu izvora sredstava. Kratkotrajna imovina u odnosu na kratkoročne obveze veća je 3,1 puta, što ukazuje na dobru likvidnost sistema. Struktura konsolidirane bilance ukazuje na usklađenost izvora sredstava i ulaganja te dobru finansijsku stabilnost Grupe Končar.