Foto: Patria

Bobar banka u stečaju pokrenut će više od 1.000 tužbi protiv građana po osnovu nevraćenih kredita. Od 1.193 klijnata propala banka trenutno potražuje 24,2 miliona KM. U većini ovih predmeta uslijedit će i tužbe, jer fizička lica traže da se utvrdi da su ugovori o kreditima zapravo bili ništavim. Informaciju je potvrdila i sudija Božana Gužvić napominjući da Vrhovni sud RS smatra da je riječ o predmetima koji su proistekli iz likvidacije Bobar banke i zbog toga su ustupljeni na rješavanje Okružnom privrednom sudu.

„Njihovim rješavanjem objektivno će se skratiti zaključenje stečaja u Bobar banci. Nove tužbe protiv fizičkih lica svakodnevno pristižu i sedmično dobijamo po šest do sedam tužbi“, izjavila je Gužvić.

U Okružnom privrednom sudu u Bijeljini održano je pet pripremnih ročišta po tužbama Bobar banke u stečaju protiv Sretka Gurdeljevića, Dragana Jovića, Željka Bobara, Lazara Popovića i Marije Maković zbog nevraćenih kredita koje su svojevremeno, većina u 2006. godini, podigli u ovoj banci.

U izvještaju od 25. marta ove godine, Lazo Đurđević, sada već bivši stečajni upravnik Bobar banke u stečaju, naveo je da potraživanja od fizičkih lica iznose 24,2 miliona KM, te da se naznačeni iznos potražuje od ukupno 1.193 klijenta.

Aktuelni stečajni upravnik banke Goran Lalić potvrdio je da je Bobar banka 20. juna 2006. godine odobrila 25.000 KM Lazaru Popoviću, istaknuvši da dospjela glavnica iznosi 25.000 KM, kamata 10.900 KM, zatezna kamata 4.000 KM, suspendovana kamata 20.400 KM, sudski troškovi 7.400 KM, što ukupno u ovom trenutku iznosi oko 68.000 KM.

Evidentno je i da je Mariji Maković 8. jula 2005. godine Bobar banka odobrila kredit u iznosu od 20.000 KM, te da dospjela glavnica iznosi 15.400 KM, kamata 4.500 KM, zatezna kamata 2.300 KM, suspendovana kamata 12.800 KM, sudski troškovi 5.500 KM, što ukupno u ovom trenutku iznosi 40.700 KM.

Lalić kaže da odbrana u ovim predmetima nastupa sa frazom „fiktivni krediti“, te da takav izraz ne postoji u ekonomiji niti u bankarstvu.

„Pravno gledano, ovdje je sve čisto. Postoje potpisani ugovori o kreditima, potpisane mjenice i mjenične izjave, ugovori o jemstvu, potpisane odluke Nadzornog, odnosno Kreditnog odbora banke. Postoje i isplatni nalozi sa iznosima odobrenih kredita“, kaže Lalić ističući da će on i Odbor povjerilaca iskoristiti sva pravna sredstva koja im budu na raspolaganju da u ovom i drugim sudskim postupcima zaštite prava povjerilaca i njihovu imovinu.

IZVORCapital.ba
PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here