Kompanija Bosch službeno je otvorila Centar za obuku instalatera plinskog i centralnog grijanja (Centra za obuku ICG i PiVI) u Sarajevu. Škola je dobila najsavremeniju opremu od odjela Toplinske tehnike koja uključuje uređaje kao što su: kondenzacijski plinski uređaji Buderus GB012 i Bosch ZWB 28-3 C, solarni paket kolektora i spremnika, te Bosch CT 100 WiFi poveziva regulacija s mobilnom aplikacijom.
Bosch je nakon detaljne analize odabrao Srednju školu metalskih zanimanja za donaciju zbog najvećeg potencijala u stručnom osposobljavanju kadrova u BiH. Na projektu su učestvovali i Boschev odjel autoopreme s donacijom KTS 540 osnovnog dijagnostičkog uređaja, te odjel električnih alata s donacijom od 17 proizvoda među kojima je i udarna bušilica Bosch GSB 19-2 RE.
„Mi smo kao svjetski dobavljač tehnologija i usluga spremni pružiti ekspertizu u svim fazama servisne podrške bez obzira o kojem se odjelu poslovanja radi te aktivno sudjelovati u programima za buduće osposobljavanje ili edukaciju“, izjavila je Mirsada Kudrić, Generalna direktorica Boscha za Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Sloveniju.
Na otvorenju Centra za obuku instalatera plinskog i centralnog grijanja u Sarajevu su prisustvovali Nihada Glamoč, Direktorica KJKP Sarajevogasa i Jasmin Salkić, Direktor BH-GAS-a.
Cilj ovakve vrste saradnje jest da se učenici upoznaju s najnovijom tehnologijom opreme i alata koja trenutačno postoji u svijetu i da im se prikaže praktičnost te učinkovitost rada uz savremenu tehnologiju.
Toplinska tehnika razvija se ne samo konstrukcijski, nego intenzivno i na području elektronike i umreživosti. Zato današnji, a još više budući serviser mora svoje znanje usmjeriti od mehanike i hidraulike do moderne tehnologije temeljene na umreživosti.
Edukacijom do dugoročne saradnje
Posebnu perspektivu odjel Toplinske tehnike Boscha vidi u dugoročno organiziranoj saradnji sa Srednjom školom metalskih zanimanja, s kojom radi na uvođenju laboratorijskog nastavnog plana.
„Zajednički interes je vidljiv prije svega u razvijanju novih tehnologija, stvaranju stručnog instalaterskog kadra, unapređenju i usavršavanju znanja i vještina sadašnjih i budućih kadrova, s obzirom da je centar namijenjen i za obuku odraslih, odnosno zaposlenika kompanije čija je djelatnost iz navedenih oblasti“, objašnjava Elmedin Lukač direktor Srednje škole metalskih zanimanja.
Društveno odgovorno poslovanje
Društvena odgovornost jedna je od Boschevih temeljnih vrijednosti. U skladu s vizijom svog osnivača kompanija Bosch drži se tog pristupa da bi doprinijelo društvu. Projekti uključuju donaciju edukacijskih i poučnih igračaka dječjim vrtićima u Bosni i Hercegovini kao i dugogodišnju saradnju sa SOS Dječjim selom Lekenik uz sve veću uključenost Boschevih zaposlenika. Bosch je početkom prošle godine opremio Školu za montažu instalacija i metalnih konstrukcija u Hrvatskoj za potrebe praktične nastave. Cilj ovakve vrste saradnje jest da se učenici upoznaju s najnovijom tehnologijom opreme i alata koja trenutno postoji u svijetu te da im se prikaže praktičnost i učinkovitost rada uz savremenu tehnologiju.