Restart – poslovna ambasada za bh. dijasporu, uz podršku fonda Market Makers i Ambasade Švicarske u Bosni i Hercegovini, organizirala je svoj najveći događaj umrežavanja za sve koji su zainteresovani da Bosnu i Hercegovinu naprave boljim mjestom za život i rad, bilo da se radi o pristupu kompanija novom tržištu (Top 15 zemalja dijaspore ili bh. tržište), ulaganjem u projekte/startupe u Bosni i Hercegovini ili podršci inicijativama za ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine. Ovom događaju je prisustvovalo oko 150 učesnika iz BiH i dijaspore.

“Ovaj event je odličan metod da povežemo organizacije i pojedince diljem svijeta da dođu sa idejama i nađu partnere za svoje projekte”, istakao je Adnan Berberović, član Upravnog odbora Restarta.

Iako mnogi imaju sumnje, tim Restarta smatra da je u Bosni i Hercegovini moguće pokrenuti uspješnu firmu sa visokokvalitetnim osobljem koje može ponuditi usluge prema potrebama svjetskih tržišta.

“Mi smo skupina entuzijasta koji smo prepoznali poslovne prilike ovdje u Bosni i Hercegovini. Za nas nekoliko to je značilo napustiti zemlju u kojoj smo živjeli u inostranstvu i vratiti se ovdje da kreiramo radna mjesta za nas i za druge. Suočili smo se s nekim preprekama, baš kao i ostali, ali ne samo da smo uspjeli da ih prevaziđemo već i da napredujemo na tim tržištima”, istakla je Maša Čampara, jedan od osnivača Restarta i osnivač kompanije eMediaPatch koja, sa timom od 30 ljudi iz Sarajeva, vrši usluge medijskog planiranja za američko tržište.

Tome svjedoče i brojni drugi primjeri ulaganja iz dijaspore u kompanije koje danas rade za internacionalne klijente u Americi, zapadnoj Evropi, Australiji i drugim zemljama svijeta.

“Ipak, radi se samo o ličnim inicijativama, a za velike korake i velike investicije potrebno je formirati ‘ekosistem’, kompletnu infrastrukturu koja će raditi na mijenjanju slike Bosne i Hercegovine, kao ratom poharane zemlje pune sukoba, u destinaciju za biznis”, naglašava Edin Forto, član Upravnog odbora Restarta.

Iako puna određenih nedostataka, BiH ima i velike prednosti ali i mogućnosti za razvoj biznisa.

“Sigurnije je i mnogo lakše vidjeti problem umjesto rješenja i prepreke umjesto prilika. Cijena ovakvog razmišljanja su mnoge propuštene prilike. Kompanije su oslonac bilo koje ekonomije i društva, jer oni osiguravaju radna mjesta. U BiH izgleda da je više odgovarajućih i boljih poslova u javnom sektoru. Ovo se mora promijeniti i ovo će se promijeniti”, istakao je David Kramer, zamjenik direktora za saradnju pri Ambasadi Švicarske u Bosni i Hercegovini, koja je zajedno sa fondom MarketMakers podržala projekt Restart.

U Restartu ističu da je izuzetno bitno okupiti sve ključne aktere koji će svojim zajedničkim nastojanjima, upornim radom, te kvalitetnim projektima kreirati preduslove za ekonomski razvoj naše zemlje.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here