No, postoji i jedna, da tako kažemo klasična vrsta prodavnica koje su izuzete iz ovog ograničenja.
Riječ je o dragstorima, koji mogu raditi i nedjeljom. Pogledajmo kako je u istom Zakonu definisan dragstor.
„Dragstor je prodavnica u kojoj se vrši trgovina na malo prehrambenim i neprehrambenim proizvodima svakodnevne potrošnje i radnim vremenom od 00.00 do 24.00 sata“.
Dakle, iz ove definicije se vidi da dragstor praktično može biti bilo koja klasična prodavnica, a da je jedini uslov da se zove dragstorom taj da radi non-stop.
Prema saznanjima BiznisInfo.ba, pojedine prodavnice u raznim gradovima FBiH već su počele uvoditi noćno radno vrijeme, kako bi ostvarile pravo da rade i nedjeljom.
Na taj način dolaze u situaciju da u nedjelju ostvaruju značajne prihode, jer im je konkurencija mnogo manja nego radnim danima.
Iako nema ograničenja što se tiče veličine prodavnice koja može biti dragstor, jasno je da se ovo ne isplati velikim trgovinama ili supermarketima, jer bi im trebao veliki broj novih radnika za treću smjenu.
No, manjim trgovinama u kojima jedna osoba može raditi noćnu smjenu ovo se itekako isplati, jer dobijaju dodatni radni dan sedmično, i to onaj kada je većina drugih prodajnih objekata zatvorena.
Doduše, to nije tip objekta u kojem će kupci obavljati velike nabavke, ali mogu poslužiti za sitnice koje ste zaboravili kupiti ili koje su vam iznenada zatrebale.
Stoga ne treba čuditi ako se broj dragstora poveća u narednom periodu.