“Na COP29 smo postigli historijsku prekretnicu time što smo prvi put uključeni u akcioni plan UN-ove Konferencije o klimatskim promjenama”, rekla je izvršna direktorica UN-a za turizam Zorica Urošević na konferenciji za novinare.
Ona je navela da globalna turistička industrija čini 3% svjetskog BDP-a i izvor je 8,8% emisija štetnih gasova.
Zemlje koje su potpisale deklaraciju o poboljšanoj klimatskoj akciji u turizmu su se obavezale da će prepoznati potrebu da se bave turizmom prilikom izrade klimatskih planova, kao što su njihovi nacionalno određeni doprinosi.
Sljedeće ažuriranje u kojem vlade opisuju politike za smanjenje emisija koje uzrokuju globalno zagrijavanje, trebalo bi da bude u februaru.
Turizam često čini veliki udio vladinih prihoda u tvrdoj valuti, posebno u zemljama u razvoju, a sam po sebi može biti vrlo izložen klimatskim događajima kao što su uragani, toplinski valovi i suše.
„Sada shvatamo da budućnost našeg poslovanja zavisi od održivosti naših akcija danas“, rekao je Kanan Gasimov, šef administracije azerbejdžanske turističke agencije.
Deklaraciju su pratile brojne druge inicijative, kao što je okvir koji je predstavilo tijelo hotelske industrije World Sustainable Hospitality Alliance, čiji je cilj mjerenje i izvještavanje o podacima kao što su emisije gasova sa efektom staklene bašte, potrošnja vode, otpad i potrošnja energije u cijelom sektoru, prenosi Investitor me.
“Uporedni podaci pomogli bi turističkoj industriji i putnicima da shvate njihov uticaj na životnu sredinu”, rekao je izvršni direktor Glenn Mandziuk.
“Mi smo industrija koja ima interes u zaštiti svake destinacije”, rekao je Mandžiuk na marginama sastanka u Bakuu. “Moramo imati razgovor u kojem možemo igrati veću ulogu.”
Grupa predstavlja 55.000 hotela sa ukupno više od 7 miliona soba i uključuje velike brendove kao što su Accor, Hilton, Marriott…