Govoreći o otpornosti ekonomija Bosne i Hercegovine i Evrope u kontekstu globalnih izazova, poput geopolitičkih tenzija i inflacije, Guvernerka je istakla da je prilagođavanje monetarne politike ovim izazovima od presudne važnosti.
“Bosna i Hercegovina bilježi pozitivan BDP jaz, i on je ispod 1 posto, što ukazuje na to da dosadašnje investicije nisu značajno podstakle potencijalni rast. To je uzrokovano faktorima kao što su niska produktivnost i investicije koje nisu direktno povećale proizvodne kapacitete”, rekla je guvernerka.
Također je skrenula pažnju na to da su inflatorni pritisci u Bosni i Hercegovini, kao i u regiji, uglavnom rezultat strukturnih faktora, poput rasta troškova rada, negativnih demografskih trendova i očekivanog povećanja cijena električne energije zbog energetske tranzicije.
Ove specifičnosti zahtijevaju oprez prilikom formulacije ekonomskih i monetarnih politika, jer bi previše restriktivna monetarna politika u ovakvom okruženju mogla dodatno usporiti potencijalni rast zemlje.
Guvernerka je istakla i važnost klimatskih promjena, naglasivši kako su nedavne poplave ozbiljno ograničile lokalne proizvodne kapacitete i lance snabdijevanja, dodatno smanjujući ekonomski potencijal.
Posebno je ukazala na potrebu za fiskalnim prilagodbama, uključujući proširenje poreske baze i uravnoteženiju poresku politiku, kako bi se osigurala stabilnost u budućnosti.
Na kraju, guvernerka Selimović je podvukla važnost regionalne saradnje, posebno u oblasti energetske sigurnosti i diversifikacije izvora energije, te pozvala na intenzivniju saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama kako bi se osigurala stabilna i prosperitetna budućnost za Bosnu i Hercegovinu i regiju.
Uobičajena praksa na godišnjim sastancima MMF-a, koji se svake godine održavaju u oktobru mjesecu, je i organizacija ovakvih skupova kojim prisustvuju guverneri i ministri finansija iz srednje, istočne i jugoistočne Evrope. Cilj sastanka je razmjena mišljenja i dijalog o ekonomskim perspektivana regiona, ali i o projekcijama koje daje MMF.