Od 7. do 9. maja 2025. godine, u kongresnom centru Grand hotela Adriatic u Opatiji, održan je jubilarni 40. Međunarodni znanstveno-stručni susret stručnjaka za plin, jedan od najvažnijih regionalnih i europskih događaja u području plinske i energetske industrije. Skup su organizirali Centar za plin Hrvatske d.o.o. i Hrvatska stručna udruga za plin (HSUP), koja je članica Međunarodne plinske unije (IGU).
Na susretu je sudjelovalo više od 500 sudionika iz Europe i svijeta, uključujući predstavnike energetskih tvrtki, regulatornih agencija, akademske zajednice, državnih institucija i međunarodnih organizacija. Program skupa obuhvatio je oko 60 predavanja stručnjaka iz različitih sektora te više od 40 izlagača iz 20 zemalja, koji su predstavili svoja najnovija tehnička i tehnološka rješenja u izložbenom prostoru.
Tematski fokus ovogodišnjeg susreta bio je usmjeren na ulogu prirodnog plina u energetskoj tranziciji, s posebnim naglaskom na sigurnost opskrbe, održivost i pristupačnost energije. Raspravljalo se o važnosti prirodnog plina, vodika i obnovljivih izvora energije u kontekstu dekarbonizacije gospodarstva te o izazovima koji proizlaze iz geopolitičkih promjena i klimatskih ciljeva Europske unije. Posebnu pažnju sudionici su posvetili razvoju infrastrukture za prihvat i transport vodika, uporabi ukapljenog prirodnog plina (UPP), stlačenog plina (SPP) i ukapljenog naftnog plina (UNP), kao i novim regulatornim okvirima i sustavu trgovanja emisijama (ETS2). Govorilo se i o digitalizaciji i novim tehnologijama u upravljanju plinskim sustavima, energetskoj učinkovitosti u industriji te o pravnoj regulativi i pravima potrošača.
Među istaknutim predavačima izdvajamo Andrea Steghera, dopredsjednika i budućeg predsjednika Međunarodne plinske unije (IGU) za razdoblje 2025.–2028. Održao je predavanje o ključnoj ulozi prirodnog plina u poticanju gospodarskog rasta i osiguravanju održive energetske budućnosti. U svom izlaganju naglasio je kako prirodni plin, unatoč prijelazu prema obnovljivim izvorima energije, ostaje ključni čimbenik u održivosti globalne energetske opskrbe. Marina Piškorjanac iz Prvog plinarskog društva d.o.o. održala je predavanje pod naslovom “Dobavni pravci i stabilnost tržišta plina u kontekstu globalnih izazova”. U svom izlaganju, Piškorjanac je analizirala kako globalni izazovi utječu na sigurnost opskrbe i volatilnost cijena na tržištu plina. Istaknula je da Hrvatska, zahvaljujući vlastitoj proizvodnji i terminalu za ukapljeni prirodni plin (UPP), ima stabilniju poziciju u odnosu na susjedne zemlje koje se često suočavaju s promjenama tokova i dobavnih pravaca. Anders Hellberg, magistar znanosti iz tvrtke Siemens Energy Ltd. iz Finsponga u Švedskoj, sudjelovao je na okruglom stolu posvećenom smanjenju emisija CO₂ korištenjem visokoučinkovitih plinskih turbina i kombiniranih ciklusa.
Hellberg je istaknuo važnost primjene naprednih tehnologija u plinskim turbinama i kombiniranim ciklusima za postizanje veće energetske učinkovitosti i smanjenje emisija ugljičnog dioksida. Naglasio je kako modernizacija postojećih energetskih postrojenja i implementacija visokoučinkovitih sustava mogu značajno doprinijeti dekarbonizaciji energetskog sektora.
Skup je obuhvatio i postersku sekciju te brojne tehničko-komercijalne prezentacije tvrtki koje su predstavile nove tehnologije i projekte. Događaj je, kao i prethodnih godina, bio prilika za razmjenu znanja, iskustava i poslovno umrežavanje, a istaknuo je važnost Opatije kao središta stručnog okupljanja u području energetike. Jubilarni 40. susret još je jednom potvrdio svoju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti plinskog sektora u Europi te doprinio daljnjem razvoju struke kroz znanstveno-stručni dijalog i suradnju.