Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na sjednici u Sarajevu, kojom po ovlaštenju premijera Federacije BiH predsjedava zamjenik premijera i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović, na prijedlog Federalnog ministarstva finansija donijela Odluku o odobravanju kredita Union banci d.d. Sarajevo po subordiniranim uslovima iz sredstava utvrđenih Budžetom Federacije BiH za 2025. godinu, u iznosu od 20.000.000 KM.
Ova sredstva koristit će se za plasiranje kreditne linije namijenjene mladima za rješavanje stambenog pitanja, a što će u značajnoj mjeri doprinijeti nastavku rješavanja egzistencijalnih pitanja stanovništva, što utiče na ostanak mladih i obrazovanih ljudi u zemlji. Također, doprinijet će se zadržavanju društveno odgovornog pristupa kreditiranju i podršci oporavku privrede (stanogradnja) od negativnih ekonomskih posljedica, kao i povećanju ukupne kreditne aktivnosti na tržištu kroz aktivnije učešće Banke.
U 2024. godini formiran je kreditni portfolio za fizička lica, a njegovi rezultati su 233 odobrena kreditna zahtjeva ukupnog iznosa od 41.005.188,70 KM, te prosječan iznos kredita od 175.039 KM. Prosječna starosna dob korisnika kredita je 30,8 godine, a korisnici kredita dolaze iz više od 28 gradova i naselja u Federaciji BiH. Ciljnoj skupini ponuđeni su najkonkurentniji uslovi na tržištu, nominalna kamatna stopa 2,99 posto, fiksna do kraja otplate kredita, uz mogućnost dodatnog umanjenja kamatne stope po rođenju djece, što je jedinstvena ponuda na tržištu.
Kako je, između ostalog, predlagač naveo u obrazloženju odluke, uvažavajući strateške ciljeve, Union banka promovira odgovorno i namjensko kreditiranje, s posebnim značajem na namjenskom stambenom kreditiranju putem kojeg se postižu širi društveni i ekonomski efekti u Federaciji BiH, te pozitivni efekti formiranja dugoročnog stambenog portfolija i prihoda Banke. Efekti formiranja dugoročnog stabilnog portfolija, rezultat su saradnje većinskog vlasnika i Banke, između ostalog, po osnovu ugovora o kreditu po subordiniranim uslovima koji se potpisuju od 2018. godine.
Odlukom se ovlašćuje Federalno ministarstvo finansija da, uime Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, zaključi Ugovor o kreditu po subordiniranim uslovima sa Bankom, a federalni ministar finansija da potpiše ovaj ugovor.
Izmjene Zakona o plaćama i naknadama sudija i tužilaca u FBiH
Vlada Federacije BiH, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama sudija i tužilaca u FBiH, te ga uputila u parlamentarnu proceduru.
Ovim izmjenama i dopunama predviđa se da se, pored sudija, tužilaca i stručnih saradnika u općinskim sudovima u FBiH, čija imenovanja vrši Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH, plaće, naknade i druga materijalna prava utvrđuju i za stručne sudske savjetnike u Vrhovnom sudu FBiH i Federalnom tužilaštvu FBiH. Također, propisuje se osnovna mjesečna plaća za ove stručne savjetnike, te se određuje da broj savjetnika utvrđuju predsjednik Vrhovnog suda FBiH i glavni tužilac Federalnog tužilaštva, uz saglasnost federalnog ministra pravde.
Osnovni razlog za izmjene Zakona je provedba Odluke Ustavnog suda BiH, kojom se stručni savjetnici u Vrhovnom sudu FBiH izjednačavaju sa stručnim osobljem zaposlenim u pravosudnim institucijama na nivou Bosne i Hercegovine, koje ima zakonom propisano pravo na usklađivanje plaća s mjesečnim rastom prosječne plaće. Prijedlogom zakona obuhvaćeni su i stručni savjetnici u Federalnom tužilaštvu FBiH, jer se nalaze u istoj pravnoj poziciji.
Prema predloženim izmjenama i dopunama, usklađivanje osnovne mjesečne plaće za stručne sudske savjetnike u Vrhovnom sudu FBiH i Federalnom tužilaštvu će se početi izračunavati uz primjenu korekcije od naredne godine od stupanja na snagu ovog zakona, bez obračunavanja prethodnih akumulacija. S obzirom na to da se ne radi o složenim i obimnim izmjenama i dopunama, predloženo je donošenje ovog zakona po skraćenom postupku.
Shodno tome, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, utvrđene su i izmjene Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti Federacije BiH, u dijelu koji se odnosi na stručne sudske savjetnike u Vrhovnom sudu Federacije BiH i stručne savjetnike u Federalnom tužilaštvu.