Građevina bez otpada? DS Iskop Gradnja pokazuje da je moguće

Kako DS Iskop Gradnja mijenja pravila igre u građevinarstvu kroz cirkularnu ekonomiju i održiva rješenja.

70
Sagovnornik: Safet Dražanin, direktor i vlasnik DS Iskop Gradnja d.o.o.

U vremenu kada se građevinska industrija sve više suočava s izazovima klimatskih promjena, rastućih troškova sirovina i pritisaka za smanjenje ekološkog otiska, postaje jasno da tradicionalni modeli gradnje više nisu održivi. Kompanije koje prepoznaju važnost cirkularne ekonomije i održivog poslovanja sve više preuzimaju liderske pozicije na tržištu.

Jedan od takvih primjera je firma DS Iskop Gradnja d.o.o., koja kroz sveobuhvatan pristup – od projektovanja i izvođenja radova, do upravljanja i prerade građevinskog otpada – gradi temelje nove, odgovornije građevinske prakse.

O viziji održive gradnje, izazovima implementacije zelenih rješenja, kao i planovima za predstavljanje na Balkan Green Summitu 2025 koji će se održati od 26. do 28. maja u Sjenici: Balkan Green Summit, razgovarali smo sa Safetom Dražaninom, direktorom i vlasnikom kompanije

Naša prednost je u sveobuhvatnom pristupu – od projektovanja, preko izvođenja radova, do upravljanja otpadom. Klijentima nudimo rešenja po sistemu ‘ključ u ruke’, što im štedi vreme i obezbeđuje sigurnost kvaliteta. Pored toga, razvijamo infrastrukturu za preradu građevinskog otpada, što nas pozicionira kao društveno odgovornu firmu koja misli dugoročno i održivo.

Kako definišete cirkularnu ekonomiju u kontekstu građevinske industrije i koje su ključne prednosti njenog implementiranja u vaše projekte?

Cirkularna ekonomija u građevinskoj industriji za nas predstavlja strateški pristup koji podrazumeva odgovorno planiranje, korišćenje i ponovno iskorišćavanje građevinskih resursa tokom celokupnog životnog ciklusa objekta. Umesto tradicionalnog modela „uzmi–iskoristi–odbaci“, oslanjamo se na principe zatvorenog kruga – što znači da materijale recikliramo, ponovo upotrebljavamo i optimizujemo njihovu upotrebu već u fazi projektovanja.

U praksi to znači da pažljivo biramo materijale koji mogu biti ponovo korišćeni, primenjujemo metode demontaže koje omogućavaju selektivno razdvajanje otpada i sarađujemo s partnerima orijentisanim ka reciklaži i ponovnoj upotrebi. Naš cilj je da minimizujemo otpad, produžimo životni vek materijala i maksimalno smanjimo uticaj na životnu sredinu.

Za nas, cirkularna ekonomija nije samo ekološka obaveza, već i pametan poslovni model – jer smanjuje troškove, povećava efikasnost i otvara nove prilike za inovacije u načinu na koji gradimo.

Kako se proces prerade građevinskog otpada odvija u praksi i kako se on integriše u postojeće radne tokove i projekte?

Proces počinje temeljitim sortiranjem otpada na gradilištu – razdvajanjem materijala poput betona, drveta, metala i plastike. Nakon toga, specijalizovano drobilično postrojenje koje posedujemo vrši preradu i reciklažu, pretvarajući otpad u materijale pogodne za ponovnu upotrebu. Ovaj proces je integrisan kroz blisku saradnju sa partnerima, kontinuirano praćenje kvaliteta i pravovremenu logistiku, što omogućava da se reciklirani materijali direktno koriste u novim fazama projekta.

Pored toga što smo u procesu dobijanja dozvole za preradu građevinskog otpada, naša firma već poseduje sertifikate za prevoz građevinskog otpada, što znači da imamo potpuno legalno i tehnički organizovan sistem za upravljanje otpadom – od gradilišta do reciklažnog postrojenja.

Takođe, certifikovani smo za prepoznavanje azbesta i rad sa opasnimmaterijalima, što je posebno važno na starim objektima i prilikom sanacija. To nam omogućava da bezbedno i stručno uklonimo i zbrinemo materijale koji mogu predstavljati rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu.

Ove sertifikacije su deo naše šire strategije integracije cirkularne ekonomije i odgovornog poslovanja, i omogućavaju nam da klijentima pružimo kompletnu uslugu – od demontaže i odvoza otpada, do njegove obrade i ponovne upotrebe u projektima.

Koji su ključni izazovi sa kojima se suočavate pri implementaciji ekoloških rešenja u građevinskoj industriji i kako ih prevazilazite?

Jedan od glavnih izazova u implementaciji ekoloških rešenja u građevinarstvu je to što su održive prakse često percipirane kao skuplje i komplikovanije. Tu se prvenstveno misli na logistiku upravljanja otpadom, dodatnu papirologiju, ulaganja u opremu i obuku kadrova.

Drugi izazov je nedovoljna regulativa i kontrola kada je reč o odlaganju i preradi otpada – što dovodi do nelojalne konkurencije jer neki učesnici na tržištu ne poštuju propise, pa na kratke staze ostvaruju niže cene.

Takođe, i dalje postoji nizak nivo svesti kod investitora i nekih izvođača o benefitima cirkularne ekonomije i ekoloških pristupa, što ponekad otežava implementaciju zelene gradnje.

Koji su konkretni benefiti koje ste primijetili u primjeni cirkularne ekonomije u građevinskoj industriji, kako za kompaniju, tako i za širu zajednicu i okolinu?

Primena cirkularne ekonomije nam je donela uštede u materijalu i troškovima odlaganja otpada, efikasnije gradilište i bolju poziciju na tržištu. Za zajednicu – manje otpada u prirodi, očuvanje resursa i čistija okolina.

Kako vaša kompanija osigurava visoke ekološke standarde i šta konkretno radite na smanjenju ekološkog otiska u građevinskoj industriji?

Ekološke standarde osiguravamo kroz sertifikovan prevoz i selekciju otpada, prepoznavanje opasnih materijala poput azbesta, i korišćenje recikliranih sirovina. Planiranjem, optimizacijom materijala i razvojem postrojenja za preradu, aktivno smanjujemo ekološki otisak.

Kako se pripremate za Balkan Green Summit-u 2025. godine i šta planirate da predstavite kao ključne inicijative?

Za Balkan Green Summit 2025. pripremamo prezentaciju naših aktivnosti u oblasti prerade građevinskog otpada i fokusa na cirkularnu ekonomiju. Ključna inicijativa koju ćemo predstaviti je razvoj sopstvenog reciklažnog centra, uz primere kako u praksi integrišemo održive principe u sve faze građevinskih projekata.

Zaposlene i partnere edukujemo kroz interne obuke, radionice i praksu na terenu, gde promovišemo održive metode gradnje, selekciju otpada i racionalno korišćenje materijala. Održivost kod nas nije teorija, već deo svakodnevnog rada.

U saradnji sa partnerima iz sektora niskogradnje, pokrenuli smo inicijativu da se reciklirani materijali koriste za nasipanje pristupnih puteva, što je direktno smanjilo potrebu za eksploatacijom kamenog materijala.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here