Cijene nafte Brent pale su za 1,61 dolar, ili 2,5 posto, na 63,97 dolara po barelu u 13:01 GMT, a cijene američke West Texas Intermediate nafte pale su za 1,64 dolara, ili 2,7 posto, na 60,35 dolara.
Nafta je pala za sedam posto u petak jer je Kina povećala carine na američku robu, eskalirajući trgovinski rat koji je doveo ulagače do cijene u većoj vjerovatnosti recesije. Prošle su sedmice Brent i WTI izgubili 10,9 posto, odnosno 10,6 posto.
“Neizvjesnost oko tarifne politike – to je još uvijek vrlo prisutno. Imate brojne banke s Wall Streeta koje ruše ekonomske izglede i prozivaju mnogo veće vjerovatnosti recesije”, rekao je Harry Tchilinguirian iz Onyx Capital Groupa.
Goldman Sachs je u ponedjeljak prognozirao 45 posto šanse za recesiju u SAD-u u sljedećih 12 mjeseci i revidirao je prema dolje svoje projekcije cijena nafte. Citi i Morgan Stanley također su smanjili svoje izglede za Brent. JPMorgan je prošle sedmice rekao da vidi 60 posto vjerovatnosti recesije u SAD-u i globalno.
Saudijska Arabija je u nedjelju najavila oštro smanjenje cijena sirove nafte za azijske kupce, spustivši cijenu u maju na najnižu razinu u četiri mjeseca.
“To je demonstracija uvjerenja da će carine naštetiti potražnji za naftom, To pokazuje da Saudijci, baš kao i svaki čovjek i njegov pas, očekuju da će ravnoteža ponude i potražnje biti ugrožena te su prisiljeni sniziti svoje službene prodajne cijene”, rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.
Odgovarajući na carine američkog predsjednika Donalda Trumpa, Kina je u petak rekla da će nametnuti dodatne namete od 34 posto na američku robu, potvrđujući strahovanja ulagača da je počeo pravi globalni trgovinski rat.
Uvoz nafte, plina i rafiniranih proizvoda dobio je izuzeća od Trumpovih sveobuhvatnih novih carina, no te bi politike mogle potaknuti inflaciju, usporiti ekonomski rast i intenzivirati trgovinske sporove, opterećivajući cijene nafte.
Predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell rekao je u petak da su Trumpove nove carine “veće od očekivanog” te da će vjerovatno biti takve i ekonomske posljedice.
Dodajući silazni zamah, skupina OPEC+ koja se sastoji od Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika odlučila je unaprijediti planove za povećanje proizvodnje. Grupa sada namjerava vratiti 411.000 barela dnevno na tržište u maju, u odnosu na prethodno planiranih 135.000 barela dnevno.