FAO: Cijene hrane porasle, šećer poskupio za 6,6 posto

Ukupna vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za februar je porasla za 8,2 posto međugodišnje, ali je istovremeno za 20,7 posto manja u odnosu na vrhunac iz marta 2022. godine.

14

​Svjetske cijene hrane su u februaru porasle u odnosu na januarske vrijednosti, posebno cijene šećera koje su skočile za 6,6 posto, objavila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

Vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za februar iznosi 127,1 poen, što predstavlja porast za 1,6 posto u odnosu na januar, navodi FAO.

Rezultat je posljedica mjesečnog rasta vrijednosti indeksa u kategorijama šećera, mlječnih proizvoda, biljnih ulja i žitarica, uz neznatni pad cijena mesa.

Indeks cijena šećera je mjesečno porastao za 6,6 posto na 118,5 poena pošto su tržišta zabrinuta zbog smanjenih globalnih zaliha u sezoni 2024/25, kao i zbog slabijih izgleda za proizvodnju u Indiji i usjeve u Brazilu.

Cijene šećera su ipak za 15,8 posto niže nego u istom mjesecu lane.

Prosječna vrijednost indeksa cijena mliječnih proizvoda je u februaru mjesečno porasla za četiri posto na 148,7 poena, dok međugodišnji rast iznosi 23,2 posto.

Mjesečna poskupljenja su zabilježena u svim kategorijama mliječnih proizvoda.

Vrijednost indeksa cijena biljnih ulja je u februaru mjesečno porasla za dva posto na 156 poena, tako da su one čak za 29,1 posto više nego u istom mjesecu lane.

Povećanje indeksa je podstaknuto većim kotacijama palminog, sojinog i suncokretovog ulja, kao i ulja repice.

Cijene žitarica su na mjesečnom nivou blago porasle za 0,7 posto na 112,6 poena, podstaknute rastom cijena pšenice i kukuruza, dok su na međugodišnjem nivou niže za 1,2 posto.

Indeks cijena mesa je međumjesečno neznatno pao za 0,1 posto na 118 poena, što je istovremeno za 4,8 posto više nego u istom mjesecu prošle godine.

Ukupna vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za februar je porasla za 8,2 posto međugodišnje, ali je istovremeno za 20,7 posto manja u odnosu na vrhunac iz marta 2022. godine, dodaje se u izvještaju na stranici FAO.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here