Poslovanje u skladu sa ESG (Environment, Social, Governance) strategijom postalo je conditio sine qua non u savremenom poslovnom svijetu. ESG je skup faktora koji se tiču životne sredine, socijalnih i upravljačkih pitanja koje kompanije uzimaju u obzir pri upravljanju svojim poslovanjem, a investitori prilikom ulaganja, u pogledu rizika, uticaja i prilika koje ovi faktori nose. Kakva je situacija sa provedbom ESG strategija u Bosni i Hercegovini, da li su i koje kompanije u BiH prepoznale važnost poslovanja u skladu sa ESG standardima za Business Magazine govore Lejla Selmanagić i Amra Tabaković, vlasnice konsultantske kompanije KORISNO koja pruža stručnu podršku pravnim licima u implementaciji ESG standarda i održivog poslovanja. KORISNO pomaže kompanijama da se prilagode novim zahtjevima tržišta kroz edukacije, izračune emisija stakleničkih plinova, pripremu izvještaja o održivosti te kreiranju i provedbi ESG strategija.
Mjerljive prednosti
„Provedba ESG strategija nije samo korak ka usklađivanju sa budućim regulatornim zahtjevima, nego i značajna poslovna prilika. ESG omogućava kompanijama da se bolje pozicioniraju na tržištu, privuku nove investitore, osiguraju lojalnost klijenata i smanje operativne rizike. Na globalnom tržištu, kompanije koje već imaju razvijene ESG strategije su u prednosti kod ugovaranja poslovnih aranžmana sa partnerima i kupcima koji preferiraju održive lance snabdijevanja.
Iako primjena ESG koncepta nije zakonski obavezujuća u našoj zemlji, da biste bili konkurentni na EU tržištu te sarađivali sa stranim korporacijama, neophodno je da počnete implementacijom ESG aktivnosti.
ESG je sveobuhvatan koncept. Kompanija se tokom definiranja i implementacije strategije održivosti, može suočiti sa izazovima na različitim nivoima. To su prije svega vrijeme i ljudske resurse koji se ozbiljno i posvećeno moraju baviti ovom temom.
Međutim, iako zahtijeva vrijeme i resurse, ESG donosi mjerljive prednosti. Naprimjer, bolje upravljanje resursima može smanjiti troškove energije i otpada, dok transparentno izvještavanje o održivosti povećava povjerenje investitora i zajednice. ESG inicijative potiču inovacije – bilo da se radi o razvoju zelenih proizvoda, implementaciji novih tehnologija ili optimizaciji postojećih procesa“, pojašnjava Selmanagić prednosti primjene ESG strategije.
Prema njenim riječima, primjeri iz prakse pokazuju kako kompanije koje su uvele ESG prakse bilježe rast prihoda i do 20 posto, uz istovremeno smanjenje operativnih troškova. „Važno je napomenuti da ESG postaje globalni standard. Kompanije koje već danas prepoznaju njegovu vrijednost pripremaju se za budućnost u kojoj će ESG biti neizostavan dio poslovne strategije. Odlaganje može rezultirati gubitkom tržišnih prilika i povećanim troškovima prilagođavanja u budućnosti. Zbog toga je važno započeti ovu transformaciju što prije“, naglašava Selmanagić.
I kompanije u BiH, kako ističe Amra Tabaković, posebno one koje se bave proizvodnjom i izvozom, postaju svjesne značaja primjene i kreiranja ESG strategije.
„Iako primjena ESG koncepta nije zakonski obavezujuća u našoj zemlji, da biste bili konkurentni na EU tržištu te sarađivali sa stranim korporacijama, neophodno je da počnete implementacijom ESG aktivnosti.
Izdvojila bih primjer kompanije Bosnalijek čija je uprava prepoznala značaj ove tematike. Prema našim saznanjima, ovo je prva bh. kompanija koja je kreirala ESG izvještaj. Mi smo istinski ponosne i sretne što smo bile dio tima koji je radio na ovom izvještaju, te što smo pružile našu ekspertizu u njegovoj izradi.
Činjenica je da implementacija ESG strategija u kompanijama ima pozitivan uticaj na njihovu kokurentnost i profitabilnost. Stoga je potrebno iskoračiti iz standardnog okvira poslovanja, sagledati širu sliku gdje želite da vaša kompanija bude za tri ili pet godina, te provesti ESG koncept s ciljem budućeg rasta i razvoja kompanije“, kaže Tabaković.
Većina EU kompanija već je prešla sa ESG 1.0 na ESG 2.0. ESG 1.0 je bio prvi korak koji su kompanije poduzele kako bi pokazale predanost održivosti, kroz uspostavljanje sistema prikupljanja i poređenja relevantnih podataka. Koristeći tu osnovu, kompanije su uspostavile svoje generalne ESG ciljeve, npr. postizanje neto nulte emisije do 2050. ili postepeno smanjenje emisija stakleničkih plinova, nakon čega su prešle na ESG 2.0.
„ESG 2.0 od kompanija zahtjeva konkretne promjene kako bi ispunile postavljene ciljeve. Pri tome treba voditi računa o što većoj preciznosti, tačnosti i vjerodostojnosti podataka koji se prikupljaju. Detaljan uvid u sve podatke, prelazak sa generalnih procjena na tačne izračune, mjerenja, konzistentnost i uporedivost podataka u konačnici pokreće djelotvornu promjenu“, ističe Tabaković.
ESG stalno evoluira
U EU postoji mnoštvo direktiva koje definiraju ovu oblast, a postojeće direktive se konstantno prilagođavaju ili donose nove.
„Spomenula bih Direktive o izvještavanju o korporativnoj održivosti (CSRD) koja definira uvođenje detaljnijih zahtjeva za izvještavanje u dijelu uticaja na životnu sredinu, ljudskih prava, društvenih standarda te rizika vezanih za održivost. Direktiva se odnosi na velika preduzeća od javnog interesa sa više od 500 zaposlenih, kompanije koje imaju više od 250 zaposlenih ili ostvaruju više od 40 miliona eura prihoda, kao i na mala i srednja preduzeća koja kotiraju na berzi. Direktiva zahtijeva da kompanije integriraju ESG informacije sa finansijskim izvještavanjem, što omogućava bolje razumijevanje povezanosti održivosti i finansijskog rezultata kompanije“, naglašava Selmanagić.
Naglašava da regulative vezane za održivost direktno utiču na kompanije u EU, ali indirektno i na kompanije koje posluju sa EU pa time i kompanije iz naše države.
„Kako EU nameće sve strožije zahtjeve za održivo poslovanje, sve više kompanija u lancu snabdijevanja traži da i njihovi partneri zadovolje iste standarde. To znači da i lokalne kompanije moraju biti spremne odgovoriti na ove zahtjeve, jer će u protivnom riskirati gubitak poslovnih prilika.
U razgovorima sa predstavnicima lokalnih kompanija smo saznale da već sada imaju dodatne zahtjeve, kada govorimo o segmentu održivosti, od multinacionalnih kompanija koje posluju u BiH. Kompanije koje već sada počnu ulagati u održivost i usklađivanje sa standardima ne samo da će ispuniti buduće obaveze, već će steći značajnu prednost. Pozicionirat će se kao pouzdani partneri i lideri u svom sektoru, privući nove klijente i investitore te unaprijediti svoj imidž na tržištu. Na ovaj način, održivost postaje strateška poslovna prednost“, ističe Selmanagić.
Činjenica je da implementacija ESG strategija u kompanijama ima pozitivan uticaj na njihovu kokurentnost i profitabilnost.
Posebno potcrtavaju da ESG živuća materija koja konstantno evoluira. Ovaj koncept postaje osnovni dio strateškog odlučivanja kompanija unutar većine industrija. Prvi korak je napraviti analizu trenutnog stanja, postaviti kratkoročne, srednjoročne i dugoročne ciljeve koji trebaju biti realni i izvodljivi za industriju u kojoj kompanija posluje.
„Naravno, sve ovo se ne može implementirati istovremeno. Idete korak po korak, a jedan od najvažnijih i najizazovniih koraka je osvijestiti i obučiti zaposlenike kompanije o ovoj temi. Oni su glavni nosioci posla, implementiraju ESG aktivnosti i ambasadori su ove poruke prema javnosti. Ako oni ne razumiju šta je konačna dobrobit provedbe ESG strategije za kompaniju, a time i za njih, napredak će zasigurno biti usporen. Ljudi moraju razumjeti i prihvatiti promjenu kako bi se ostvario progres“, naglašava Tabaković.
Bosnalijek: Poslovanje u skladu sa ESG standardima donosi brojne prednosti

Najveća domaća farmaceutska kompanija Bosnalijek prepoznala je važnost provođenja ESG strategije i odlučila se za njeno provođenje. Napori kompanije na uvođenju ESG strategije prepoznati su od strane UNDP koji je Nagradu za biznis lidera održivog razvoja dodijelio upravo ovoj kompaniji.
„Bosnalijek je kompanija sa tradicijom od više od 70 godina, i svoje poslovanje kroz godine je prilagođavao svim svjetskim standardima osluškujući okruženje u kojem posluje.
Naše okruženje je Sarajevo, BiH, i implementacija ESG standarda je započela daleko prije nego smo počeli o tome govoriti i mnogo prije nego smo se odlučili da sve ono što radimo bude obuhvaćeno u jedan cjeloviti ESG izvještaj.
Poslujemo u centru grada i godinama se trudimo da naše proizvodne aktivnosti budu takve da proces zagađenja bude sveden na minimum, a ponosni smo da smo u tome uspjeli, pogotovo imajući u vidu činjenicu da je danas zagađenje zraka jedan od najvećih problema sa kojima se grad suočava u zimskom periodu.
Bosnalijek je prva kompanija koja je u Federaciji BiH dobila okolinsku dozvolu i jedna od rijetkih koja je prije više od 20 godina implementirala međunarodne ISO standarde za sisteme upravljanja kvalitetom, okolišem i zaštitom zdravlja i sigurnosti. Može se reći da su ISO standardi osigurali dobar temelj da spremno dočekamo ESG standard.
Svjesni smo našeg okolinskog uticaja te nam je cilj da se odgovorno ponašamo prema okolini, a što kontinuirano provodimo poboljšavajući naše okolinske performanse: ekonomičnim i odgovornim korištenjem prirodnih resursa, sirovina i energije, smanjenem emisija u zrak i vodu, kao i buke, a nastalim otpadom upravljamo kroz njegovo smanjenje, ponovnu upotrebu, reciklažu i sigurno zbrinjavanje“, ističu iz kompanije Bosnalijek.
Iz Bosnalijeka naglašavaju da djelovanje i aktivnosti kompanije u skladu sa ESG standardima u svakodnevnom radu donosi brojne prednosti.
„Prevashodno u dijelu opće percepcije javnosti prema nama kao proizvođaču, vodeći računa o tome da je Bosnalijek generalno društveno odgovorna kompanija u svim segmentima poslovanja pa je vrlo važno da i naši procesi pričaju tu priču.
ESG nije jednokratan posao, nešto što se preko noći implementira, sačini izvještaj i prestaje se misliti o tome.
ESG je stil poslovanja, života, filozofija kompanije koja predstavlja trajno opredjeljenje da u svemu što radi vodi računa o širem kontekstu svog djelovanja.
Farmaceutska industrija je jedna od najstrožije reguliranih na svijetu, i pored striktnih standarda kojih se prodržavamo u svakodnevnom radu, provedbom ESG standarda djelovanja, otišli smo korak dalje od onoga što regulativa traži od nas.
Vodimo računa o zraku, vodi, okruženju, ali i našim uposlenicima i njihovoj dobrobiti, poštivajući striktne svjetske standarde zaštite uposlenika od zračenja, udisanja nezdravih materija, rada u izuzetno dobrim uslovima, redovnim zdravstvenim pregledima. Ali i svim aktivnostima koji mogu poboljšati i sačuvati zdravlje ljudi, kao što je Fit izazov koji organiziramo za uposlenike.
Poslovanje u skladu sa ESG standardima dovodi do smanjenja troškova poslovanja, povećava efikasnost u svakodnevnom radu te u velikoj mjeri dovodi do smanjenja pravnih i reputacijskih rizika.
Potrošači generalno preferiraju brendove koji posluju u skladu sa ovim principima i ponekad upravo primjena ovih standarda može biti ključni razlog opredjeljenosti kupca da kupe baš naš proizvod“, naglašavaju iz Bosnalijeka.
Primjena strategije poslovanja i stila rada zasnovanog na ESG principa omogućava nam strogu diferencijaciju u odnosu na druge, jer smatramo da su naši principi rada održivi, a kvalitet naših proizvoda može samo dodatno jačati kroz prizmu primjene ovih principa.
Ujedno je važno spomenuti da primjena ovih standarda u velikoj mjeri otvara dodatna vrata poslovanja na međunarodnom tržištu, jer je ovo jedan izuzetno bitan segment kod otvaranja novih tržišta ili sklapanja novih ugovora.
U EU principi poslovanja zasnovani na ESG standardima su već nešto što je obavezno, kod nas je u povojima i sretni smo što smo među prvim kompanijama iz Bosne i Hercegovine koje su prepoznale značaj implementacije ovih standarda u opštu filozofiju poslovanja.