Poslodavci u RS se protive najavljenom rastu plata i cijene struje

Neprihvatljivi su administrativni pritisci na rast plata i vrednovanje rada u privredi. Dalji rast plata isključivo je moguć kroz tehnološki razvoj, odnosno rast produktivnosti, jedan je od zaključaka Unije udruženja poslodavaca RS.

15
“Neizvjesnosti vezane za ključne parametre planiranja troškova poslovanja, a koje se odnose na troškove rada, energije, sirovina i radne snage, pored neizvjesnosti u pogledu smanjenja tražnje i zahtjeva za smanjenje cijena proizvoda na tržištu EU, već proizvode negativne efekte u privredi RS”, zaključili su poslodavci u RS.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Zoran Škrebić potvrdio je da je najveći problem privrede što na samom kraju godine ne znaju osnovne parametre za poslovanje u narednoj godini.

“Najavljeno je povećanje cijene električne energije, ne znamo za koliko. Ne znamo ni kolika će biti najniža cijena rada, a tražili smo da se to završi bar do kraja desetog mjeseca. U takvim uslovima je teško planirati poslovanje”, istakao je Škrebić.

On je dodao da je zajedno sa predsjednikom Privredne komore RS imao sastanak sa ministrom privrede RS koji im je rekao da će doći do izmjena Zakona o podsticajima privredi.

“Međutim, samo dva-tri dana poslije saznali smo da ide potpuno novi zakon i to po hitnom postupku. Uopšte nismo konsultovani, tražili smo povlačenje zakona iz procedure. Međutim, Zakon je sinoć usvojen u NSRS”, naveo je Škrebić.

Kako je rekao, za poslodavce je potpuno neprihvatljivo što se u Zakonu više ne navodi koje djelatnosti mogu da apliciraju za podsticaje i to što su ukinute kaznene odredbe.

“Rečeno je da će to biti regulisano uredbama, ali to je samo usmeno obećanje. Po usvojenom Zakonu, podsticaje može da dobije i javno preduzeće“, naglasio je Škrebić.

On je rekao da zahtjevi za povećanje cijene energenata moraju da uvažavaju negativne trendove u privredi i da se mora voditi računa o konkurentnosti privrede.

“Pozivamo nadležne da hitno restruktuiraju javna preduzeća kroz dugoročne ugovore, smanjenja troškova poslovanja, uspostavu efikasnog sistema korporativnog upravljanja i da obavežu menadžment pozitivnim finansijskim rezultatima”, naveo je Škrebić.

Neizvjesnosti vezane za ključne parametre planiranja troškova poslovanja, a koje se odnose na troškove rada, energije, sirovina i radne snage, pored neizvjesnosti u pogledu smanjenja tražnje i zahtjeva za smanjenje cijena proizvoda na tržištu Evropske unije, već proizvode negativne efekte u privredi RS, zaključili su poslodavci u RS.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here