Sparkasse program finansijske pismenosti stiže i u škole Bosansko-podrinjskog kantona

Nastavak implementacije Sparkasse programa finansijske pismenosti u bh. školama

11

Sparkasse banka i Ministarstvo za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) potpisali su memorandum o saradnji na programu osnaživanja finansijske pismenosti u osnovnim školama.  Finansijske edukacije pod nazivom “Mala škola novca”, podrazumjevaju sistemsko integrisanje finansijske pismenosti u obrazovni sistem, uključujući osnaživanje nastavnog osoblja za prilagođenu edukaciju, te implementaciju u školama sa ciljem podizanja znanja i stvaranja zdravih finansijskih navika od najranije dobi.

Ovo je treći kanton u Bosni i Hercegovini koji će implementirati ovaj program, a koji u svom fokusu ima edukaciju učenika o upravljanju finansijama i stvaranju zdravih finansijskih navika.

U okviru projekta, učenici 8. i 9. razreda osnovnih škola u BPK će od početka naredne godine imati priliku da kroz redovne časove uče o finansijskoj pismenosti. Radionicama za nastavnike, koje će prethoditi predavanjima za učenike, omogućit će se edukatorima da stečena znanja na jednostavan i zanimljiv način prenesu djeci.

Amir Softić, predsjednik Uprave Sparkasse banke, naglasio je značaj ovog projekta:
“Mi u Sparkasse banci vjerujemo da je finansijska pismenost jedan od ključnih stubova svakog društva i ekonomije. Kada to kažemo, ne mislimo samo na sticanje znanja iz oblasti finansija, već i na kreiranje ambijenta u kojem će odgovorne i zdrave finansijske navike postati dio svakodnevice. Upravo zato smo razvili program prilagođen djeci i učenicima osnovnih škola, kako bismo doprinijeli razvoju njihovih zdravih finansijskih navika, s posebnim fokusom na zdrav poduzetnički duh. Takođe, kreirali smo program za nastavnike kako bi na što jednostavniji i kvalitetniji način prenijeli ovu važnu tematiku učenicima .Izuzetno nam je drago što je Bosansko-podrinjski kanton prepoznao značaj ovog programa i uvrstio ga u zvanične aktivnosti i školski  kurikulum“.

Program osnaživanja finansijske pismenosti kreiran je u saradnji Sparkasse banke i stručnih partnera, s pažljivo odabranim temama i sadržajima prilagođenim uzrastu učenika. Pored edukacije učenika, posebna pažnja posvećena je nastavnicima kako bi im se osigurao kvalitetan i primjenjiv materijal za integraciju finansijske pismenosti u nastavu.

Program finansijske pismenosti implementira se u školama Unsko-sanskog kantona, Bosansko-podrinjskog kantona i Kantona Sarajevo, a intencija banke je da u saradnji i sa ministarstvima obrazovanja drugih kantona, proširi ovaj program i na ostale škole širom Bosne i Hercegovine.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here