Islandska ekonomija nadmašuje većinu evropskih zemalja nakon uvođenja kraćeg radne sedmice u cijeloj zemlji bez smanjenja plate, pokazalo je najnovije istraživanje.

Između 2020. i 2022. godine, 51 posto tamošnjih radnika prihvatilo je ponudu kraćih radnih sati, uključujući četverodnevnu radnu sedmicu utvrdila su dva “think tanka”, ističući kako je vjerovatno da je taj postotak danas još i viši.

Prošle godine Island je zabilježio brži ekonomski rast od većine evropskih zemalja, a stopa nezaposlenosti jedna je od najnižih u Evropi, istaknuli su Autonomy Institute iz Ujedinjenog Kraljevstva i Islandska udruga za održivost i demokraciju (Alda).

“Ovo istraživanje pokazuje da je u pitanju istinski uspjeh: kraće radno vrijeme postalo je široko prihvaćeno na Islandu, a ekonomija je snažna prema brojnim pokazateljima”, istaknuo je Gudmundur D. Haraldsson iz Alde.

U dva velika eksperimenta provedena između 2015. i 2019. godine, zaposlenici u javnom sektoru na Islandu radili su 35-36 sati sedmično bez smanjenja plate. Mnogi od njih prije toga su radili 40 sati sedmično.

Eksperimenti su obuhvatili 2.500 ljudi — više od jedan posto radno aktivnog stanovništva Islanda u to vrijeme — i bili su usmjereni na održavanje ili povećanje produktivnosti uz poboljšanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života.

Utvrđeno je da je produktivnost u većini radnih okruženja ostala ista ili se povećala, dok se blagostanje radnika “drastično” poboljšalo u nizu faktora, od percipiranog stresa i sagorijevanja do zdravlja i ravnoteže između posla i privatnog života.

Nakon provedenih eksperimenata, islandski sindikati su pregovorima osigurali smanjenje radnih sati desecima hiljada svojih članova širom zemlje.

U 2023. godini islandska ekonomija poraslo je za pet posto, što je druga najviša stopa rasta među bogatim europskim gospodarstvima, odmah nakon Malte, prema najnovijem Svjetskom ekonomskom pregledu Međunarodnog monetarnog fonda, prenose Financije hr. Ujedno je, navodi Reuters, znatno viša od prosječnog rasta Islanda od oko dva posto u desetljeću između 2006. i 2015. godine.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here