Situacija u privredi koja trpi gubitke još od prošle godine odražava se i na tržište rada. Tako je ove godine veći broj novoprijavljenih na evidenciju Zavoda za zapošljavanje RS u odnosu na broj onih koji su našli zaposlenje. Novoprijavljenih je 24.293, a posao je preko biroa rada našlo 15.599 osoba.
Pravo na novčanu naknadu u septembu prima 3.248 korisnika, a riječ je o onima koji su ostali bez posla i proglašeni tehnološkim viškom.
Trenutno na birou rada ima oko 55.000 nezaposlenih.
Predsjednik Područne privredne komore Banja Luka Goran Račić ocijenio je da domaća privreda trpi gubitke usljed poremećaja na tržištu Evrope, na koje su naši proizvođači naslonjeni.
“Svjedoci smo negativnih posljedica na privredu usljed rata u Ukrajini, poremaćaja lanca snabdijevanja, inflacijom. Sve je to uticalo i na naša preduzeća koja imaju ugovore sa ino partnerima iz Evropske unije”, dodaje Račić.
U oblasti drvne industrije RS trenutnu krizu porede sa krizom iz 2008-2009. godine.
“Uzrok pada privredne aktivnosti ovog sektora je pad tražnje u Njemačkoj, Italiji i Austriji na čija tržišta su domaći proizvođači naslonjeni. Najgore je što niko ne može dati prognozu kada će doći do oporavka”, kaže Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta Privredne komore RS.
Unija Udruženja poslodavaca RS već je predložila Vladi RS poreska rasterećenja za najpogođenije privredne sektore, kao i uvođenje diferenciranog nivoa minimalnih plata. Takođe, prijedlog je da se za tehnološki razvoj privrednih društava izdvaja 100 miliona KM iz budžeta RS.