Mostar privukao preko milion turista u rekordnoj sezoni

Direktorica Turističke zajednice Mostara Elvira Dilberović ocijenila je proteklu ljetnu turističku sezonu kao jednu od najuspješnijih do sada.

46

Sezona, koja je započela već u aprilu s dolaskom 45 vodećih turoperatora iz Srbije u sklopu FAM Trip programa, nastavila je snažan rast sve do oktobra.

“Nakon toga uslijedio je prvi let iz Beograda za Mostar, tako da je sezona započela vrlo uspješno. Taj pozitivan trend nastavio se sve do oktobra. Cijelu sezonu možemo opisati kao izuzetno dobru – svi registrovani smještajni kapaciteti bili su popunjeni, a i dalje su. Iako se turisti ne primjećuju u velikom broju na ulicama kao tokom ljetnih mjeseci, to ne znači da ih nema”, rekla je Dilberović.

Jedan od ključnih pokazatelja uspješne sezone su, kako je dodala, podaci prikupljeni putem vinjeta koje omogućuju praćenje grupnih dolazaka turista. Sistem kamera postavljen u saradnji s UNESCO-om i Gradom Mostarom osigurao je da svi turisti uredno kupe vinjetu prilikom dolaska.

“Tu je jasno prikazano koliko su se povećale grupe turista. Što se tiče individualnih dolazaka, iako ne mogu precizno navesti brojke jer mnogi privatni iznajmljivači nisu uključeni u službene sisteme praćenja, pouzdano mogu kazati da je Mostar posjetilo preko milion turista”, navela je ona.

Dilberović pojašnjava da je Mostar i dalje najprivlačniji posjetiteljima iz Evrope, posebno iz Njemačke, Austrije te zemalja regije, poput Hrvatske i Srbije. Međutim, rast dolazaka zabilježen je i iz zemalja Bliskog i Dalekog Istoka, te iz Turske.

Uprkos pozitivnim trendovima, Turistička zajednica Mostara prepoznaje potrebu za intenzivnijom promocijom.

“Nedovoljna informisanost turista o svemu što Mostar i Hercegovina nude predstavlja izazov koji moramo riješiti kroz bolji marketing”, istakla je Dilberović.

Planovi za budućnost uključuju kontinuisanu promociju Mostara i Hercegovine kroz cijelu godinu, a ne samo pred turističku sezonu. Dilberović smatra da je sinergija između turističkih zajednica, uz snažniju vidljivost, ključ za održavanje rasta i pozicioniranje Mostara kao jedne od vodećih turističkih destinacija na Balkanu.

Potencijal raste, ali izazovi ostaju

Mostar se posljednjih godina profilira kao jedna od najdinamičnijih turističkih destinacija u regiji, a protekla sezona to potvrđuje. Grad je bio domaćin niza manifestacija poput Mostar Summer Festa, Street Art Festivala, Moba Street Fooda i Mostarskog ljeta, koje su privukle posjetitelje iz cijele Evrope.

Dilberović je istaknula kako je grad “svake večeri nudio više kulturnih i zabavnih događaja, toliko da su se posjetitelji teško mogli odlučiti kamo otići”.

No, uz bogatu kulturnu i historijsku ponudu, postoji potreba za dodatnim unapređenjima kako bi Mostar postao još atraktivniji i održiviji kao turistička destinacija. Jedan od ključnih koraka u tom smjeru je finalizacija Mostar Pass kartice, projekta koji traje već duže vrijeme.

“To je naš turistički prozor u svijet, naš turistički pasoš”, naglašava Dilberović, dodajući da bi ova kartica trebala olakšati pristup brojnim atrakcijama i sadržajima koje Mostar i okolica nude.

Još jedan izazov predstavlja regulacija turističkih vodiča. Trenutno, mnoge grupe turista koje dolaze autobusima koriste vlastite vodiče, što nije praksa koja je uobičajena u svjetskim turističkim destinacijama.

“Želim da se tu uvede red i da se tačno zna što se priča o ovom gradu i ovoj zemlji. Obavili smo par sastanaka s lokalnim vodičima, ali oni nažalost nemaju ozbiljnije udruženje. Tako da smo prvo s njima trebali proći nekakve razgovore, a potom smo u saradnji sa Gradom Mostarom i gradonačelnikom dali prijedlog kako bi se uredilo to polje”, ističe Dilberović.

Održivi turizam kao ključ razvoja

Održivi turizam postao je jedan od ključnih ciljeva za Turističku zajednicu Mostara, naglašava Dilberović. Upravljanje destinacijom i njeno dugoročno planiranje preduvjet su za održivost, no izazovi ostaju u vezi s regulacijom privatnog smještaja.

Mnogi vlasnici iznajmljuju na crno, što dovodi do gubitka prihoda od boravišnih taksi i članarina, ali i manjka ključnih podataka o turistima – ko su, odakle dolaze, koliko ostaju i što ih zanima. Stoga Grad Mostar i Turistička zajednica pokušavaju izvući privatne iznajmljivače iz “crne zone” i uključiti ih u sistem.

“Jasno je definiran Zakon o fiskalizaciji, imamo tumačenje Federalnih ministarstava financija i pravde, koji kaže da sva domaćinstva do 20 kreveta koja nemaju obroke ne podliježu fiskalizaciji. Nažalost, u kantonu nemamo razumijevanje”, pojasnila je ona, kazavši da se taj dio mora urediti kako bi imali podatke na osnovu kojih bi pravili ozbiljne analize i strategije.

Osim toga, Dilberović je naglasila kako je važno promovisati sve dijelove grada koji nude različite sadržaje te na taj način produžiti boravak turista. Turistička zajednica radi na proširenju turističke ponude izvan stare gradske jezgre, kako bi posjetitelji otkrili bogatu povijest i kulturu Mostara kroz različite epohe.

“Naša je odgovornost da promoviramo grad, ali i više nivoe vlasti moraju prepoznati ozbiljnost ove priče”, navodi Dilberović, dodajući da samo kroz zajedničke napore, Mostar može zadržati turiste i ponuditi im mnogo više od već poznatih atrakcija.

Devet mjeseci postojanja, devet mjeseci napretka

U samo devet mjeseci svog postojanja, Turistička zajednica Mostara ostvarila je niz projekata koji su značajno obogatili turističku ponudu grada. Jedan od ključnih projekata bilo je ljetno kino, koje se održavalo u saradnji s ambasadama Francuske i Turske. Organizirano je sedam filmskih večeri na otvorenom u parku Zrinjevac i na platou ispred hamama u Starom gradu.

“Smatramo da ovaj grad treba dobiti tu urbanu turističku priču, kako bi naši građani i turisti mogli živjeti Mostar i u kasnim satima kada neke stvari već zatihnu”, pojasnila je direktorica Turističke zajednice Mostara.

Poseban naglasak stavljen je na razvoj novih turističkih sadržaja, poput Parka Slavena na Rujištu, prirodnog izletišta koje je opremljeno edukativno-rekreativnom stazom koja je, uz pomoć univerzitetske profesorice Edite Vučić i akademske slikarice Maje Rubinić, obogaćena arheološkim elementima i umjetničkim prikazima mitoloških bića. Očekuje se da će ovo izletište postati atraktivni za turiste i lokalno stanovništvo.

Turistička zajednica također aktivno učestvuje u promociji Vinske ceste Hercegovine, te kroz saradnju s USAID-om rade na unapređenju turističke ponude Mostara, koji je proglašen Evropskim gradom vina Dionisio 2024.

Kreiranje kvalitetne radne snage prepoznato je kao jedan od ključnih faktora za dugoročni razvoj turizma u Mostaru. U saradnji sa kantonalnim ministarstvom obrazovanja i USAID-om, predložene su promjene u nastavnom planu i programu za kuhare, s ciljem da se osiguraju kvalificirani stručnjaci potrebni za sektor turizma.

“Sve institucije u Mostaru moraju biti svjesne da moramo kreirati kvalitetnu radnu snagu. Bez te radne snage u turizmu nema turizma. Moramo imati dobre kvalificirane kuhare i moramo imati dobre licencirane turističke vodiče”, smatra Dilberović.

Među brojnim projektima, istaknuta je i inicijativa za bazu autentičnih suvenira koja bi se temeljila na lokalnim resursima. Uprkos slabom odazivu na javni poziv, planira se dalje raditi na okupljanju lokalnih obrtnika i umjetnika koji će ponuditi autohtone suvenire iz Hercegovine.

Još jedan projekt koji se razvija je Muzej na otvorenom u Zelenoj pećini u Blagaju, koja je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Tamo će biti postavljena stalna izložba, čime će se proširiti turistička ponuda regije.

Mostar prema zelenoj destinaciji

Jedan od ključnih dugoročnih ciljeva je transformacija Mostara u “Green Destination”, što zahtijeva stroge standarde. U saradnji s Veleposlanstvom Francuske i Francuskim institutom, planira se konferencija 22. novembra na temu “Transferi dobre prakse i iskustava s Avignonom”, jednim od vodećih turističkih gradova Francuske.

Kroz ovu saradnju, Mostar planira učiti od Avignona te razvijati strategije koje će omogućiti zeleni i održivi razvoj. Kao simbol tog cilja, prva maslina bit će zasađena u Mostaru, čime se simbolično pokreće inicijativa ozelenjivanja grada.

Turistička zajednica Mostara jasno vidi budućnost u održivom turizmu, naglašavajući da je nužno razvijati i zaštititi lokalne resurse te ujediniti sve dionike kako bi Mostar postao prepoznatljiv na turističkoj karti Evrope, zaključila je u razgovoru za Fenu direktorica Turističke zajednice Mostara Elvira Dilberović.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here