Raiffeisen analiza: BiH čeka inflacija od 6,1 posto

Naša projekcija kretanja inflacije uzima u obzir predložene mehanizme ublažavanja rasta cijena od strane države, navode analitičari Raiffeisen banke 

62

Bosanskohercegovačka ekonomija na kraju 2021. godine zabilježila je realni rast bruto društvenog proizvoda (BDP) znatno premašivši rekordni predpandemijski nivo BDP-a iz 2019. godine, zaključak je Odjela za istraživanja i savjetovanje Raiffeisen banke  BiH.

“Ekonomska dinamika u 2021. donijela je ključnu prekretnicu i izvanredan oporavak bh. ekonomije te omogućila nadoknadu izgubljenog tokom recesije u 2020. godini. Rezultat snažnog oporavka je rekordan nivo BDP-a, uz zabilježeni realni rast od 7,1 posto godišnje, što je u skladu s našom prognoziranom stopom od 6,8 posto. Snažan rast vođen je izvanrednim učinkom izvoza roba i usluga, s rastom od 42,3 posto godišnje. Navedeno je direktni rezultat odličnog pozicioniranja bh. izvoznika u uslovima pojačane globalne potražnje izazvane negativnim posljedicama pandemije, naročito kada je u pitanju izvoz u EU, naše ključno izvozno tržište s preko 70 posto ukupnog izvoza BiH. Snažan vjetar u leđa izvanrednoj dinamici BDP-a dolazi i od privatne potrošnje, najveće kategorije ovog ključnog ekonomskog pokazatelja, koja snažno korelira s ukupnim kretanjem BDP-a, ostvariviši rast od 6,1 posto godišnje. Priliv doznaka iz inostranstva, kontinuiran rast plata na nivou 4,5 posto u 2021. godini, te kreditni rast, pogotovo u segmentu stanovništva (5,5 posto godišnje), značajno su doprinijeli oporavku potrošnje. Doprinos privatne potrošnje iznosio je 4,3 procentna poena ukupnog ostvarenog ekonomskog rasta, dok je doprinos neto izvoza iznosio 1,5 procentnih poena“, ističu iz Odjela.

Kako preciziraju, intenzitet rasta državne potrošnje je iznosio 1,6 posto godišnje, što je nadprosječan rast u poređenju s godinama prije pandemije.

“Duboka kontrakcija bruto investicija u prvom kvartalu 2021. je onemogućila snažniji očekivani oporavak bruto investicija na godišnjem nivou, čime zabilježeni rast od 4,4 posto godišnje nije bio dovoljan da se popuni negativan jaz iz 2020. godine. Velika neizvjesnost vezana za kretanje pandemije u 2021. godini, uz politički zastoj rada Komisije za vrijednosne papire FBiH na tržištu kapitala, dodatno je opteretila oporavak segmenta domaćih investicija bh. ekonomije. Trendovi na globalnom tržištu su pozitivno uticali na ekonomski oporavak BiH u 2021. u smislu uticaja na bh. neto izvoz. Međutim, cjenovni šokovi s globalnih tržišta su se prelili na domaće tržište te je već četvrti kvartal 2021. donio snažne inflatorne pritiske s prosječnom inflacijom na nivou od 5,4 posto, uz pojačan rizik kulminacije u prvom dijelu 2022. godine.

Ubrzan i nekontrolisan rast cijena, kao glavna prijetnja očekivanom umjerenom oporavku u 2022. godini, produbljen je ratom u Ukrajini. Posljedice ekonomskih sankcija između Evrope i Rusije se još uvijek mjere i sagledavaju. Iako Bosna i Hercegovina ima ograničene ekonomske veze i direktnu izloženost prema Rusiji u smislu vanjske trgovine, finansiranja i stranih direktnih investicija, globalni inflacijski šok izazvan ratom u Ukrajini neizbježno će utjecati na ključne pore ekonomije. U skladu s tim, realni rast BDP-a u 2022. predviđa se na umjerenom nivou od 3,2 posto godišnje, praćen kontinuirano povišenom inflacijom koja će dosegnuti rekordne cifre u prvoj polovini 2022. i u konačnici rezultirati očekivanom prosječnom inflacijom od 6,1 posto godišnje. Naša projekcija kretanja inflacije uzima u obzir predložene mehanizme ublažavanja rasta cijena od strane države koji očekujemo da stupe na snagu u narednim mjesecima“, navode analitičari Raiffeisen banke.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here