Solarni paneli proizveli su 10 posto struje u EU

U svih 27 članica bloka proizvedeno je gotovo 39 teravatsati (TWh) energije iz solarnih panela tokom juna i jula, što je za 10,9 TWh više nego 2018. godine

34

Snadbjevanje solarnom energijom u Evropskoj uniji poraslo je tokom juna i jula 2021. godine na rekordno visok nivo, čineći 10 posto ukupno proizvedene električne energije u cijelom regionu, prema  izvještaju nezavisnog istraživačkog centra za klimatske promjene Ember.

U svih 27 članica bloka proizvedeno je gotovo 39 teravatsati (TWh) energije iz solarnih panela tokom juna i jula, što je za 10,9 TWh više nego 2018. godine, prenosi agencija Reuters.

Novi rekordi su zabilježeni u osam zemalja EU, uključujući Španiju i Njemačku, u kojima je porasla i proizvodnja i upotreba solarnih panela, navodi se u izvještaju.

Iz Embera kažu da raste proizvodnja struje iz sunčeve energije na ključnim solarnim tržištima, ali da „generalno, ne raste dovoljno brzo“. Ukupna proizvodnja iz solarnih panela zaostaje za električnom energijom iz uglja, koja je u junu i julu imala udio od 14 posto u ukupnoj proizvodnji struje u EU, piše u studiji.

U okviru paketa klimatskih politika, Evropska komisija je predložila reviziju pravila o obnovljivoj energiji, kojima se definira koliko brzo EU mora  povećavati korištenje izvora kao što su vjetar, sunce i energija iz biomase, koja se proizvodi sagorjevanjem drvenih peleta ili iverice. EU je postavila kao privremeni cilj povećanje udjela obnovljive energije u finalnoj potrošnji na 40 procenata do 2030. godine, sa nivoa od približno 20 posto u 2019. godini.

Podaci kompanije Ember pokazuju da je Njemačka zadržala vodeće mjesto u regionu s najvećim udjelom solarne energije u ukupnoj proizvodnji, koji je povećan sa 11,5 TWh na 13,4 TWh, što je činilo 17 posto ukupne električne energije proizvedene u zemlji tokom ljetnjeg perioda 2021. godine.

Španija je zabilježila najveći rast proizvodnje solarne energije u ljetnjem periodu u posljednje četiri godine, koji je više nego udvostručen – sa 3,1 TWh 2018. godine na 6,4 TWh ove godine, što je činilo 16 posto ukupno proizvedene električne energije u zemlji od početka 2021. godine.

Holandija je druga po rastu proizvodnje solarne energije u protekle četiri godine, pri čemu je gotovo utrostručila proizvodnju na 3,2 TWh sa 1,1 TWh proizvedenih 2018. godine. Udio solarne energije u njenoj ukupnoj proizvodnji struje povećan je za 10 procenata na 17 posto.

Italija je treći najveći proizvođač energije iz solarnih panela u 2021. godini, ali nije zabilježila osjetniji rast u posmatranom četvorogodišnjem periodu, budući da je, prema podacima Embera, povećala proizvodnju sa 5,7 TWh na oko 6,0 TWh.

Snadbjevanje solarnom energijom u EU raslo je u prosjeku za 14 TWh godišnje u 2019. i 2020. godini, a procjenjuje se da će tako biti i u tekućoj godini, ali će taj rast morati da se udvostruči na 30 TWh godišnje kako bi se ispunili klimatski ciljevi zacrtani do 2030. godine, navodi se u izvještaju.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here