USAID EPA projekt: Novi Zakon o okolišu FBiH je za boljitak građana

Usvajanjem novog Zakona, BiH će ostvariti napredak u oblasti okoliša s ciljem dobijanja kandidatskog statusa za pristupanje EU, a njeni građani osjetit će napredak u kvalitetu života, tvrde iz EPA projekta

69

Usvajanje novog Zakona o okolišu FBiH bio bi veliki korak naprijed u procesu EU integracija i ujedno napredak u procesu reforme energetskog sektora, a prednosti novog Zakona osjetili bi investitori i građani, dok bi se značajno unaprijedila zaštita okoliša u skladu sa EU normama, stav je USAID projekta asistencije energetskog sektora u BiH (EPA).

“Postojeća situacija rezultira nepovoljnim ambijentom za investitore, ali i visokim stepenom protivljenja lokalnih zajednica i građana kada je u pitanju realizacija projekata. Stoga je jasno kako je potrebno inovirati zakonski okvir u ovoj oblasti i uskladiti ga sa najvišim standardima zaštite okoliša što je i obaveza Bosne i Hercegovine koja proizlazi iz direktiva Evropske unije“, ističe Mak Kamenica, direktor EPA projekta.

Novi Zakon o okolišu FBiH donio bi jasnije i jednostavnije procedure pribavljanja rješenja i dozvola, kraće rokove za donošenje odluka i rješenja dok bi učestaliji inspekcijski nadzor, strožije kazne za prekršioce odredbi zakona, te veća odgovornost za štetu nanesenu u okolišu, njegovu zaštitu trebali pdoići na novi nivo.

“Donošenjem novog Zakona nakon 17 godina napravili bismo veliki korak ka usklađivanju pravnog okvira u ovoj oblasti sa zahtjevima EU. Koristi za bh. građane i privredu su brojne, ali bih posebno istaknula da će se ovim aktom omogućiti kvalitetnija zaštita okoliša, te sveobuhvatnije učešće javnosti u pitanjima okoliša. Također, posebno je važno što će se novim, jasnijim i jednostavnijim procedurama i rokovima omogućiti povećano privlačenje investicija i međunarodnih fondova, što će u konačnici rezultirati rastom zapošljavanja”, smatra Edita Đapo, federalna ministrica turizma i okoliša.

Resorno federalno ministarstvo je izradilo, a Vlada FBiH poslala u parlamentarnu proceduru novi Zakon, koji je usvojen u Predstavničkom domu, ali još uvijek se čeka njegovo razmatranje na Domu naroda.

EPA projekt, kao i prethodne aktivnosti USAID-a, skupa sa nadležnim organima u BiH, već duže vremena provodi analize postupaka izdavanja dozvola za izgradnju energetskih objekata sa ciljem da se ovi postupci pojednostave i tako investitorima olakša investiranje u BiH, ali i istovremeno ispoštuju najviši standardi zaštite okoliša i održivog razvoja. Provedene analize su ukazale na brojne manjkavosti u postojećem zakonodavnom okviru koji uređuje oblast zaštite okoliša, a koje rezultiraju nezadovoljstvom investitora i građana, a nadležnim organima značajno otežavaju posao. Također, analizom postojećeg zakonodavstva u ovoj oblasti uočen je određeni stepen neusklađenosti sa pravnom stečevinom EU.

Usvajanjem novog Zakona, BiH će ostvariti napredak u oblasti okoliša s ciljem dobijanja kandidatskog statusa za pristupanje EU, a njeni građani osjetit će napredak u kvalitetu života, kroz uštede u liječenju bolesti izazvanih zagađenjem i smanjenjem preuranjenog mortaliteta, racionalnije korištenje prirodnih resursa, korištenje energije na energetski efikasne načine. Napredak će se osjetiti kroz adekvatnije upravljanje otpadom i otpadnim vodama, u šumarstvu, poljoprivredi, u očuvanju prirodnog i kulturnog naslijeđa, te rekreativnim mogućnostima i povezanosti društva, a posebno kroz razvoj turizma i eko-turizma, navodi se u saopćenju EPA projekta.

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here