EU i SAD traže hitno deblokiranje 330 miliona eura MMF pomoći za BiH

Bh. političari trebaju bez odgađanja odblokirati sredstva MMF-a kako bi se ona mogla iskoristiti za dobrobit građana, upozoravaju Ambasada SAD i Delegacija EU u BiH

44

Bh. političari trebaju bez odgađanja odblokirati sredstva MMF-a kako bi se ona mogla iskoristiti za dobrobit građana, upozoravaju u svojoj zajedničkoj izjavi Ambasada SAD i Delegacija EU u BiH.

“Rješenje je jednostavno – Vijeće ministara BiH treba donijeti drugu odluku kojom odobrava raspodjelu prema sporazumu iz Memoranduma o razumijevanju, bez dotjerivanja. Odlučno djelovanje u ovom trenutku bi poslalo signal van ove zemlje da su bh. političari odgovorni partneri svojim građanima u rješavanju izazova sa kojima će se zemlja suočiti“, napominje se u Izjavi.

Uz podsjećanje da su Delegacija EU i Ambasada SAD u BiH 11. aprila bili domaćini sastanka sa bh. političkim predstavnicima da bi se uklonile političke blokade i usmjerila njihova pažnja na rješavanje socioekonomskih posljedica krize uzrokovane COVID-19 pandemijom, u Izjavi se konstatira: “Mislili smo da smo u tome uspjeli, ali sada kada se 330 miliona eura iz Instrumenta za brzo finansiranje nalazi neiskorišteno u Centralnoj banci dok građani ispaštaju, vidimo da nismo!“

“Vijeće ministara BiH je 23. aprila svojom odlukom odobrilo izdavanje promisorne note kojom se omogućio prijenos u iznosu od 330 miliona eura Bosni i Hercegovini iz MMF-ovog Instrumenta za brzo finansiranje. Međutim, ta odluka zahtijeva donošenje druge posebne odluke o raspodjeli sredstava u skladu sa Pismom namjere koje je BiH uputila MMF-u. Vijeće ministara BiH još uvijek nije donijelo ovu drugu odluku i sredstva stoje neiskorištena na računu u Centralnoj banci.

Ovo je neshvatljivo za građane BiH, ali i međunarodne partnere. Sporazum sa MMF-om odnosi se na dva entiteta i Brčko Distrikt, dok je raspodjela sredstava kantonima odluka koja se donosi na nivou entiteta – što je Federacija BiH i učinila, usvajanjem rebalansa budžeta.

Međunarodna zajednica je reagovala brzo i odlučno u pružanju medicinske pomoći i izradi programa ekonomske podrške. Globalna ekonomija se suočava sa padom, što je i slučaj u BiH. Posljedice osjećaju mnogi građani i poslovni subjekti. Vlasti u Bosni i Hercegovini moraju preduzeti odlučne i pravovremene korake na očuvanju radnih mjesta, pružanju socijalne pomoći onima koji su najviše pogođeni i podrške ekonomskom rastu i razvoju koji je očajnički potreban ovoj zemlji, što uključuje sporazum o korištenju 330 miliona eura pomoći od MMF-a“, poručuju iz Delegacije EU i Ambasade SAD u BiH.

 

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here