Poslodavci traže hitno ukidanje svih zabrana rada poslovnih subjekata

U ovome trentuku, kada je izvjesno da imamo dobre rezultate u borbi sa korona virusom, neophodno je nastaviti rad kompanija i pokušati spasiti privredu od težih posljedica i prijetećeg kolapsa, poručuju iz Udruženja poslodavaca FBiH

89
Poslodavci

Udruženje poslodavaca FBiH traži od nadležnih entitetskih i državnih organa i institucija da bez odgađanja donesu odgovarajuće odluke s ciljem što hitnijeg početka rada privrednih subjekata, uz poštivanje svih zdravstvenih i sigurnosnih standarda zaštite života i zdravlja građana i uposlenika kompanija.

Iz UPFBiH pri tome misle ponajprije na što hitniji početak rada kompanija koje vrše usluge gradskog i međugradskog prijevoza, restorana, smještajnih kapaciteta i drugih kompanija kojima je rad bio zabranjen ili značajno reduciran tokom stanja prirodne nesreće izazvane pandemijom koronavirusa.

“Tražimo da nam nadležni organi donošenjem odgovarajućih odluka hitno omoguće normalizaciju radnih procesa u kompanijama. U ovome trentuku, kada je izvjesno da imamo dobre rezultate u borbi sa korona virusom, neophodno je nastaviti rad kompanija i pokušati spasiti privredu od težih posljedica i prijetećeg kolapsa. Naravno, i dalje nam je u prvom planu očuvanje života i zdravlja radnika, ali krajnje je vrijeme da mislimo i na njihovu egzistenciju, očuvanje radnih mjesta i privrede.

Podsjećamo da je većina kompanija u BiH osjetila posljedice pandemije koronavirusa  te je uz  nedovoljne i nekvalitetne poticajne mjere nadležnih institucija bila primorana značajno smanjiti svoje aktivnosti, što je dovelo do smanjenja plaća, uplaćenih direktnih i indirektnih poreza, a nerijetko i do otpuštanja dijela radnika i gubitka radnih mjesta. Kako bi se spriječio totalni kolaps privrede i sačuvala radna mjesta, nužno je donijeti mjere koje će omogućiti kompanijama da nastave privredne aktivnosti, uz poštivanje svih propisanih mjera zaštite od koronavirusa.

Nastavak privrednih aktivnosti omogućit će barem djelomično zaustavljanje negativnih ekonomskih tokova čiji smo svi svjedoci u smislu očuvanja radnih mjesta, isplate plaća, direktnih i indirektnih poreza, što će u konačnici pomoći i nadležnim insitucijama da osiguraju sredstva za neometano funkcioniranje budžeta i vanbudžetskih fondova”, navode iz Udruženja, uz konstataciju da “u većini zemalja u kojima je pandemija korona virusa izazvala veće probleme nego u BiH dolazi do postepenog popuštanja mjera, naročito u segmentu privrede, i naša zemlja treba slijediti takve primjere”.

 

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here