Nedavno istraživanje doprinijelo je sve većem broju dokaza da post može pomoći u borbi protiv gojaznosti i pratećih zdravstvenih problema poput metaboličkog sindroma, dijabetesa i bolesti jetre. Već je dokazano da post može poboljšati metaboličku aktivnost, zdravlje probavnog trakta i ojačati cirkadijarni ritam, a novo američko istraživanje tvrdi da post od izlaska do zalaska sunca u trajanju od 30 dana može pomoći u liječenju zdravstvenih problema povezanih s gojaznošću.
Dr Ayse Leyla Mindikoglu, profesorica hirurgije na Medicinskom koledžu Baylor u Houstonu, sa svojim je kolegama analizirala učinke muslimanskog posta tokom Ramazana, a tim je na kraju otkrio da ovaj oblik posta povećava nivo određenih proteina koji mogu popraviti inzulinsku rezistanciju i ublažiti posljedice ishrane bogate masnoćama i šećerima. Mindikoglu i njen tim analizirali su 14 zdravih osoba koje su postile 15 sati svakog dana tokom Ramazana te im uzimali uzorke krvi prije početka posta, kao i nakon četiri i pet sedmica.
Uzorci krvi uzeti sedmicu nakon završenog posta otkrili su značajno viši nivo proteina tropomijozina (TPM) 1, 3 i 4, koji je poznat po svojoj ulozi u regulaciji kontrakcija skeletnih mišića i srca, ali je ključan i za održavanje zdravlja ćelija važnih za inzulinsku rezistenciju i njihov oporavak nakon oštećenja. Tip TPM3 ima naročito važnu ulogu u popravljanju osjetljivosti tijela na inzuiln, što znači i bolju kontrolu šećera u krvi.
„Hranjenje i post mogu značajno uticati na to kako će tijelo proizvoditi i koristiti proteine ključne u smanjenju inzulinske rezistencije i održavanju zdrave tjelesne težine, zato su trajanje posta i pauze između obroka važni faktori koje treba uzeti u obzir kod osoba koje se bore s bolestima povezanim sa gojaznošću. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, gojaznost pogađa 650 miliona ljudi širom svijeta“, pojasnila je Mindikoglu.