Istraživanje objavljeno u stručnom časopisu European Journal of Endocrinology govori da stresno radno okruženje može povećati rizik od obolijevanja od dijabetesa tipa 2 kod žena. Rizici za razvoj ovog tipa dijabetesa uključuju nedovoljno tjelovježbe, višak kilograma, starost više od 45 godina, visok holesterol i krvni pritisak te historiju dijabetesa i srčanih bolesti u porodici.
Međutim, psihološko zdravlje također je od velikog značaja te je dosad bilo poznato da oboljeli od depresije imaju veći rizik za razvoj dijabetesa tipa 2, a novo istraživanje koje je vodio Guy Fagherazzi sa Centra za istraživanje na području epidemiologije i javnog zdravlja pri Institutu Inserm u Parizu potvrđuje da je rizik veći i ako doživljavate stres na poslu.
Fagherazzi i njegovi kolege nastojali su ispitati postoji li veza između mentalno umarajućeg posla i učestalosti dijabetesa tipa 2 na uzorku više od 70.000 žena čije je zdravlje posmatrano tokom 22 godine, između 1992. i 2014. godine. Oko 75 posto učesnica u studiji bile su prosvjetne radnice, a 24 posto od njih na početku studije je ocijenilo da im je posao „veoma mentalno naporan“.
U toku perioda posmatranja, 4.187 žena dobilo je dijabetes tipa 2. „Naši opservabilni rezultati govore da je važno uzeti u obzir potencijalni uticaj dugoročnog stresa i zahtjevnog radnog okruženja na zdravlje žena i kao faktor rizika za dijabetes“, istakli su Fagherazzi i njegov tim.