Real Madrid ponovo na vrhu liste najbogatijih klubova svijeta

TV prava i dalje su najveći pojedinačni izvor prihoda te obuhvataju 43 % ukupnog prihoda 20 najbogatijih klubova

116
Real Madrid

Deloitteova Finansijska nogometna liga obuhvata 20 nogometnih klubova s najvećim prihodima u sezoni 2017./2018., čiji su zajednički prihodi narasli za 6 % i dosegnuli iznos od 8,3 milijarde eura, najveći iznos dosad.

Real Madrid ponovno je, prvi put nakon sezone 2014./2015., ali 12. put ukupno, na čelu liste s prihodom koji iznosi 750,9 miliona eura.

FC Barcelona se popela za jedno mjesto i postala drugi klub s najvećim prihodima, čime je spanski dvojac došao na vrh Lige, dok je Manchester United skliznuo na treće mjesto, nakon što je prošle godine bio na prvom.

Tottenham Hotspur drugi je put ušao među najuspješnijih 10, a prvi je put to učinio u sezoni 2006./2007. Među 10 najuspješnijih klubova po prvi put se nalazi šest engleskih klubova.

Dvadeset drugo izdanje Deloitteove Finansijske nogometne lige donosi listu vodećih nogometnih klubova po prihodima.

Tri najbogatija kluba ovogodišnje Finansijske nogometne lige zajedno su ostvarila 2,1 milijardu eura, što je više od dvostruko zajedničkih prihoda tih triju najuspješnijih klubova prije 10 godina (u sezoni 2007./2008.). Klubovi su morali ostvariti prihod od skoro 200 miliona eura kako bi sebi osigurali mjesto među 20 najuspješnijih klubova.

TV prava i dalje su najveći pojedinačni izvor prihoda te obuhvataju 43 % ukupnog prihoda 20 najbogatijih klubova te iznosi 8,3 milijarde eura. Međutim, u ovogodišnjem je izdanju primijetan trend rasta komercijalnih prihoda koji sad obuhvataju 40 % ukupnog prihoda. Iznos prihoda od utakmica nije se promijenio te iznosi 17 %.

Dan Jones, partner u Deloitteovu sektoru sportskih djelatnosti izjavio je: „Evropski nogomet tržište je u koje se ulaže, s godišnjim porastom prihoda od skoro 450 miliona eura unutar Finansijske nogometne lige. Na čelu lige nalazi se Real Madrid koji je oborio rekorde i postao prvi klub koji je probio granicu od 3/4 milijarde eura i postao najuspješniji klub Finansijske nogometne lige rekordni dvanaesti put“.

Prihod „kraljevskog kluba” rastao je za više od 75 miliona eura godišnje u tri godinama u kojima su uzastopce osvojili tri naslova Lige prvaka. Tome je razlog prvenstveno bio rast komercijalnih prihoda u iznosu od 54,8 miliona eura, ali i povećanje sponzorskih prihoda te iskorištavanje sve unosnijih predsezonskih susreta. Komercijalni prihod Real Madrida trenutno je viši od prihoda bilo kojeg drugog nogometnog kluba na svijetu, što svjedoči o međunarodnoj priznatosti njihova branda.

Jones dodaje:

„Izvanredna finansijska uspješnost Real Madrida u sezoni 2017./2018. temelji se na njihovoj dugogodišnjoj uspješnosti na terenu, a u novije vrijeme i na tri uzastopna naslova Lige prvaka. To je klubu omogućilo nastavak povećanja komercijalnog prihoda, s obzirom na to da je potražnja sponzora za  najuspješnijim evropskim klubovima veća nego ikad. Većina od 10 najuspješnijih klubova plasirala se u šesnaestinu finala UEFA-ine Lige prvaka te se predviđa daljnji nastavak rasta njihovih prihoda, što znači da bi njihova ovosezonska uspješnost na najpoznatijem UEFA-inu natjecanju mogla znatno uticati na njihov položaj na ljestvici najbogatijih sljedeće godine.”

Klubovi Premijer lige i dalje najzastupljeniji

Uprkos činjenici da je Manchester United pao s prvog na treće mjesto, šest momčadi iz engleske Premijer Lige nalazi se među 10 najuspješnijih momčadi ove godine, što je dosad najveći broj momčadi iz jedne zemlje među 10 najuspješnijih. Tottenham Hotspur (ukupan prihod od 428,3 miliona eura) ponovno je ušao među 10 najuspješnijih momčadi Finansijske nogometne lige, prvi put nakon sezone 2006./2007.

Manchester City (568,4 miliona eura) učvrstio je svoju poziciju među najuspješnijih pet klubova, a Liverpool je zauzeo sedmo mjesto nakon što je njegov nastup u finalu Lige prvaka u sezoni 2017./2018. doveo do impresivnog ukupnog porasta prihoda u iznosu od 102,3 miliona eura. Samo bi Liverpoolov prihod od TV prava, koji je porastao sa 68,8 miliona eura na 251,3 miliona eura zbog iznosa koji mu je uplatila UEFA bio dostatan za mjesto među najuspješnijih 15 klubova ovogodišnje Finansijske nogometne lige.

Nadalje, Chelsea (505,7 miliona eura) je ostao na osmom mjestu, dok je Arsenal (439,2 miliona eura) pao na deveto jer je njegovo odsustvo iz Lige prvaka prvi put nakon sezone 1997./1998. dovelo do veće finansijske uspješnosti njegovih konkurenata. Everton (212,9 miliona eura) i West Ham (197,9 miliona eura) zadržali su se u top 20. Newcastle United (201,5 miliona eura) vratio se u Premijer ligu u sezoni 2017./2018., što mu je osiguralo 19. mjesto.

Evropski velikani iskorištavaju tržište transfera

Paris Saint-Germain je nakon dvije godine uzastopnog pada uspio da popravi svoju poziciju za jedno mjesto te se sada nalaze na šestom mjestu. Potpisi ugovora s Neymarom Jr. i Kylianom Mbappéom u ljeto 2017. pozitivno su se odrazili na prihode PSG-a te je klub ukupno ostvario 541,7 miliona eura prihoda, jer je potražnja za gledanjem nekih od najboljih svjetskih igrača rezultirala povećanjem prihoda od utakmica i komercijalnih prihoda.

Bayern München se nalazi na četvrtom mjestu, što znači da se u posljednjih 11 uzastopnih izdanja nalazi među pet najuspješnijih klubova. Inter se pomaknuo za jedno mjesto i zauzeo četrnaestu poziciju nakon još jedne godine rasta komercijalnog prihoda i boljih rezultata na terenu. AS Roma i AC Milan vratili su se među 20 najuspješnijih klubova zahvaljujući uspješnosti u UEFA-inim natjecanjima. Uspješnost u Ligi prvaka bila je ključna za Beşiktas, koji se našao na dvadeset šestom mjestu, ujedno i najvišoj poziciji u Finansijskoj nogometnoj ligi dosad, kao i za Sevillu, koja se našla na dvadeset sedmom mjestu.

 

 

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here