Građani bi uskoro mogli plaćati gas skuplji za oko 30 posto, nakon zahtjeva BH-Gasa o povećanju cijena.
BH–Gas je nakon odluke Nadzornog odbora BH-Gasa uputio zahtjev i obrazloženje o povećanju veleprodajne cijene gasa resornom Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije i Federalnom ministarstvu trgovine, te time postupio po odluci Nadzornog odbora, saopćeno je iz BH-Gasa.
Dodatno obrazloženje
“Kroz ovaj zahtjev je traženo povećanje veleprodajne cijene gasa sa 495,00 na 650,00 KM/1.000 Sm3. Nakon toga, zatraženo je dodatno obrazloženje Federalnog ministarstva energije rudarstva i industrije, te je u odgovoru dodatno obrazložen kompletan zahtjev i dokumentovani pokazatelji na kojima se zahtjev zasniva.
Predmetno povećanje je isključivo zasnovano na porastu cijena nafte i naftnih derivata u 2018. godini, a slijedom toga došlo je do direktnog povećanja ruske nabavne cijene gasa. Ovaj trend povećanja ruske cijene je bio i u dijelu 2016., 2017. i 2018. godine, te je u ovom periodu ruska cijena gasa povećana za čak 100%”, stoji u saopćenju.
Dodaje se da je BH-Gas od 2017. godine, a u saradnji sa Federalnim ministarstvom energije, rudarstva i industrije u proteklih 18 mjeseci zadržavao prodajnu cijenu gasa na nivou od 495,00 KM/1000 Sm3, čime je kroz poslovanje amortizovao bilo kakvu korekciju cijene gasa naviše.
“Kako se BH-Gas počeo suočavati s enormnim gubicima na razlici u cijeni između nabavne i prodajne cijene gasa, koji u mjesecu januaru na dnevnoj bazi iznose cca 80.000 KM, to su organi kompanije odlučili podnijeti zahtjev za korekciju veleprodajne cijene gasa prema resornom Ministarstvu. Želimo upoznati javnost da BH-Gas posjeduje sve fakture od 2016. godine do danas, u kojima je evidentiran porast ruske cijene gasa i da posjeduje sve dokaze o racionalnom smanjenju troškova BH-Gasa, čime smo sveli troškove BH-Gasa na iznos od oko 4% od ukupne cijene koštanja, što je smatramo najmanji iznos u komparaciji sa ostalim javnim kompanijama”, stoji u saoćenju BH-Gasa.
Započeta procedura
Na kraju, dodaje se, ukoliko postoje bilo kakve sumnje u kalkulaciju koja je usvojena i proslijeđena prema resornom Ministarstvu, BH-Gas stoji na raspolaganju za provjeru nabrojanih navoda, jer BH-Gas nema namjeru da kroz cijenu gasa utječe na standard građana, ali s druge strane kako se radi o uvoznom energentu na isti način kao što je nafta i naftni derivati, neophodno je započeti proceduru korekcije cijene.
“Na to što smo i obavezani prema važećim zakonskim propisima. BH-Gas ostaje u obavezi da čim kroz rusku cijenu gasa budemo u prilici smanjiti je, to ćemo uraditi na isti način kao što smo u proteklom periodu cijenu gasa u 4 navrata smanjili za 40%.
Ujedno, komparacije radi, veleprodajna cijena gasa u Republici Srpskoj je u posljednjih 6 mjeseci povećana sa 435,00 KM na 654,00 KM/1000 Sm3, što čini povećanje od preko 50%”, stoji na kraju saopćenja BH-Gasa.