Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine je još 2010. godine u ime Vijeća ministara Bosne i Hercegovine potpisalo ESA ugovor sa kompanijom Microsoft čime je legaliziran softver korišten u institucijama Bosne i Hercegovine. Pristupanje ugovoru koji je predmet ove inicijative zasniva se na nekomercijalnoj osnovi između Microsofta i vlada partnerskih zemalja kompanije Microsoft, saopćeno je iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH.
Nakon što je Vijeće ministara BiH 4. septembra utvrdilo Prijedlog sporazuma o vladinom sigurnosnom programu između Ministarstva komunikacija i prometa BiH i Microsoft korporacije, postavljen je okvir koji će omogućiti Bosni i Hercegovini pristup proizvodima i sigurnosnim resursima Microsofta.
“Trenutno smo u procesu potpisivanja Government Security programa sa vladama u BiH, kojima će se na ovaj način omogućiti zaštita od cyber napada. Trenutno 28 vlada širom svijeta je pristupilo ovom ugovoru. Nakon što je tekst sporazuma potvrđen od strane Vijeća ministara BiH, potrebno je da isti potvrdi i Predsjedništvo BiH, nakon čega će se pristupiti njegovom potpisivanju”, u izjavi za Business magazine rekao je direktor Microsofta za BiH, Omar Krivošija.
Potpisivanjem ovog Sporazuma se omogućava viši sigurnosni nivo pristupa informacijama i resursima, u zavisnosti od potreba naše države. Sporazum omogućava pristup važnim proizvodnim i sigurnosnim resursima Microsofta, uključujući:
- Softversku podršku CERT-ovima (CERT- Tim za odgovor na računarske incidente – Computer Emergency Response/Readiness Team) u svrhu razmjene podataka i zaštite građana, korisnika, intelektualnog vlasništva i kritične infrastrukture od cyber napada;
- Pristup izvornom kodu za ključne proizvode Microsofta;
- Pristup centrima za transparentnost kako bi se direktno radilo sa izvornim kodom;
- Tehničke informacije o proizvodima i uslugama Microsofta, uključujući nove informacije o online uslugama Microsofta;
- Obavještajne podatke od strane Microsofta o cyber ranjivostima i prijetnjama;
- Ostvarivanje povjerenja u osnovne proizvode i usluge Microsofta, odnosno potrebna sigurnost da ne postoje „sporedni ulazi“ i da se proizvodi Microsofta izrađuju uz poštovanje svih sigurnosnih zahtjeva;
- Bolje razumijevanje budućeg pravca razvoja softverskih rješenja.
„Cilj pristupanja ovom Sporazumu koji nije zasnovan na komercijalnim osnovama (besplatan je zbog toga što smo potpisnici ESA ugovora) je povećanje opće sigurnosti u cyber prostoru Bosne i Hercegovine, kao i povećanje transparentnosti Microsoft softverskih proizvoda u poštivanju sigurnosnih zahtjeva korisnika“, dodali su iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH.
Sporazum će implementirati sve Institucije BiH uključene u ESA ugovor kroz nove softverske resurse namijenjene za sigurnosne svrhe na Microsoft platformi. Način provedbe i praćenje implementacije će se definirati posebnim aktima Vijeća ministara BiH.