Tražite posao, no niste završili fakultet? To vam ne treba nužno biti prepreka u ostvarivanju karijere. Sve je veći broj kompanija koje, u potrazi za novim zaposlenicima, ukidaju jedan uvjet prijave – fakultetsku diplomu, prenosi Quartz.
Primjerice, Rimac Automobili i sestrinjska kompanija Greyp Bikes u svojim oglasima za poslove developera i specijalista ERP implementacije navode niz potrebnih stručnih znanja i iskustava, no među uvjetima nije i završen fakultet. Tu su i developerske pozicije u tvrtkama Tomsoft i UniqCast koji traže izvanredne programerske vještine, no ni oni u natječaju nisu naveli da od kandidata traže visoku stručnu spremu i diplomu.
Poslodavcima na globalnoj sceni, koji su odlučili kako im formalno obrazovanje kandidata neće biti eliminacijski faktor prilikom zapošljavanja, pridružili su se i tehnološki divovi poput Googlea, Applea i IBM-a.
Naime, nedavno je Glassdoor, internetski portal za recenziranje poslodavaca, objavio popis 15 kompanija koje od kandidata za posao ne zahtijevaju visoku stručnu spremu. Uz spomenute, na ovoj su se listi našli i međunarodni igrači poput konzultanstke kuće Ernst and Young (EY), Bank of America, Starbucksa, Hiltona i drugih.
– Akademske kvalifikacije će se i dalje uzimati u obzir, te će ostati važnim faktorom prilikom procjenjivanja kandidata u cjelini. Ali ako nemate diplomu, to više neće biti barijera i neće automatski zatvarati vrata – izjavila je Maggie Stilwell, partnerica u EY-u, za Huffington Post prilikom ukidanja ovog kriterija.
Ta ja revizorska kuća još 2015. godine objavila kako „nema dokaza da je uspjeh na fakultetu povezan s postignućima kasnije u životu”.
Slično je i u Googleu iz kojeg su pred nekoliko godina objavili kako fakultetska diploma i ocjene na studiju nisu nikakvi prediktori produktivnosti i kvalitete radnika na poslu, piše Quartz. IBM-ov izvršni direktorGinni Rometty izjavio je da „strukovno obrazovanje i iskustvo kroz rad nude relevantniju obuku za mnoge poslove u tehnološkom sektoru, nego što to pruža diploma četverogodišnjeg studija”.
Drugim riječima, piše dalje Quartz, ove kompanije zapošljavaju radnike čija iskustva i vještine najbolje odgovaraju potrebama posla. Mnogi od njih imat će fakultetsku diplomu, no neće svi. Što osoba zna, važnije je od toga gdje je to naučila, zaključuju.