Udruženje Dinarica u partnerstvu sa Svjetskom organizacijom za zaštitu prirode WWF Adria organizirala je okrugli stol kako bi se raspravilo o trenutnim problemima provedbe Procjene utjecaja na okoliš i Strateške procjene utjecaja okoliš u Bosni i Hercegovini. Cilj okruglog stola bio je i predstaviti preporuke za unaprjeđenje i usklađivanje zakonodavnog okvira s relevantnim Direktivama Evropske unije. Preporuke su nastale kao rezultat analize napravljene u sklopu projekta “Civilno društvo zagovara ekološki prihvatljiv društveno-ekonomski razvoj”(CO-SEED).

“Proveli smo detaljnu analizu zakonodavnih okvira za procjenu utjecaja potencijalnog infrastrukturnog razvoja i analizu razine građanskog angažiranja u odlučivanju. Na osnovu ove analize izradili smo i preporuke koje smo predstavili na ovom okruglom stolu kako bi zainteresirani učesnici zajedno raspravljali o procedurama provedbe studija utjecaja na okoliš a koje su se pokazale izuzetno problematičnima i nedorečenima”, istaknuo je Đorđe Stefanović, voditelj projekta CO-SEED.

“Nije rijedak slučaj da podaci koji se nalaze u tim studijama ili su stari preko 30 godina ili više ne uzimaju u obzir današnje vrijeme i klimatske promjene ali isto tako i podaci koji su novijeg datuma vrlo često su netačni, vrlo često su ‘napuhani’ ili pogrešno interpretirani i stavljeni u širi kontekst”, dodao je Viktor Bjelić iz Centra za životnu sredinu –Banja Luka.

Više od 20 predstavnika organizacija civilnog društva, medija, entitetskih ministarstava i Elektroprivrede BiH učestvovalo je u radu okruglog stola. Tokom rasprave učesnici okruglog stola posebno su istaknuli potrebu za jasnijim konceptom organiziranja civilnog društva s ciljem kontinuiranog utjecaja na donositelje odluka. Također je istaknuta potreba za osnivanjem referentnog laboratorija koji bi mogao dati odgovore na stvarno stanje stvari u okolišu.

“U Bosni i Hercegovini potrebno je omogućiti mehanizam uključivanja organizacija civilnog društva u proces izvještavanja i osigurati mehanizam za organizacije civilnog društva u pripremanju alternativnog izvještaja o statusu provedbe Arhuške konvencije. Treba uzeti u obzir da je ovo složena zemlja, s visokim nivoom decentralizacije te su osim državnog nivoa i entiteti u potpunosti odgovorni za usvajanje i provedbe propisa o zaštiti okoliša. U većini situacija sve strane rade zajedno te su i zakoni većinom usklađeni, ali postoje iznimke u kojima su razlike vidljive. Radi toga smo i izradili preporuke za sve strane u situacijama gdje je to moguće. Također smo iskoristili priliku da predstavimo i priručnik s uspješnim primjerima provedbe procjena utjecaja na okoliš iz cijelog svijeta”, zaključio je Stefanović.

Projekt CO-SEED provodi WWF Adria sa partnerima u BiH, Albaniji, Srbiji, Crnoj Gori i Turskoj, a podržan je od EU.

IZVORBusiness Magazine
PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here