Predstavnici kompanije Microsoft BiH i Ekonomskog fakulteta u Sarajevu danas su na svečanoj ceremoniji u prostorijama fakulteta predstavili novi Master studij Menadžement i informacioni sistemi. Podršku novom programu svojim prisustvom dali su i dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Kemal Kozarić, te rektor Univerziteta u Sarajevu, Rifat Škrijelj.

„Živimo u svijetu čiju budućnost oblikuju sve savršenije tehnologije, ubrzano generisanje znanja, početak nove ere u cjeloživotnom obrazovanju, kao i  vođenje društvenih i ekonomskih promjena u međusobno povezanom okruženju. Ne morate biti fizički prisutni u najbogatijim i najorganizovanijim sredinama da bi bili dio razvijenog svijeta ukoliko vladate znanjima i vještinama industrija budućnosti. Informacione tehnologije, vještačka inteligencija, Big data, Internet of Things, Cloud tehnologije su samo dio vještina i tehnologija koje utiču na nove, velike i ubrzane promjene u domenu usluga, proizvoda, tržišta i novca. Samo obrazovni ljudi koji vladaju savremenim znanjima i vještinama mogu upravljati promjenama koje su postale konstanta ovog vremena. Ovaj master program, prvi ove vrste u regionu, nastao kroz saradnju akademske zajednice i vodeće svjetske kompanije je prilika za sve one koji žele da budu u koraku s vremenom, kao i za one koji žele promjenu za sebe i svoju kompaniju u skladu sa izazovima koji će odrediti našu budućnost“, izjavio je prof. dr Zlatko Lagumdžija, šef Katedre za menadžment i informacione tehnologije i rukovodilac master studija za Menadžment i informacione sisteme.

Program Menadžement i informacioni sistemi ponudit će nove, inovativne mogućnosti za učenje, koristit će se Microsoft tehnologije, oslanjajući se na praktična iskustva certificiranih Microsoft trenera. Uvodeći tehnologije u obrazovni sistem unaprijedit će se znanje mladih ljudi, usavršit će svoje vještine, steći određeno iskustvo i zasigurno biti konkurentniji na tržištu rada.

”Transformacija obrazovanja kojom bi se odgovorilo na potrebe tržišta rada, kao i na izazove globalnog i digitalnog svijeta, zahtijeva promjenu odnosa između učenja i podučavanja. Obrazovni programi moraju omogućiti izgradnju znanja i pristup informacijama iz različitih izvora i istovremeno omogućiti pristup tehnologijama. Ono što je potrebno je obrazovanje koje studente i mlade priprema za kompleksne izazove – tehnološke, kulturološke, okolišne, društvene i ekonomske – sa kojima će se prije ili kasnije susresti u svom ličnom i profesionalnom životu. Microsoft kao pouzdani savjetnik i partner pomaže obrazovnim institucijama da što jednostavnije prođu kroz proces digitalne transformacije oslanjajući se na rješenja posebno kreirana za edukaciju”, istakao je Omar Krivošija, direktor kompanije Microsoft BiH.

PODIJELI

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here