Od 8. novembra 2016. godine do 8. januara 2017. godine, filmski talenti i stvaraoci su u mogućnosti poslati svoje radove na Takmičenje kratkih filmova u okviru LET’S CEE Film Festival-a. Uz dvije atraktivne glavne nagrade, deset finalista će dobiti poziv u Beč i ostvariti učešće na našoj novoj LET’S CEE akademiji za talente.
Između 8. novembra i 8. januara 2017. godine, reditelji do 35 godina starosti iz Centralne i Istočne Evrope, regije Kavkaza, Turske i Austrije imat će priliku da daju svoj doprinos filmskoj umjetnosti, učešćem na Takmičenju kratkih filmova LET’S CEE Film Festival 2017.
“Po prvi put pozivamo i obraćamo se filmašima svih uzrasta iz drugih zemalja koje nisu gore navedene da nam pošalju svoje radove. Međutim, budite svjesni ograničenja koja se odnose na to da ne možete očekivati osvajanje glavnih nagrada našeg festivala u konkurenciji kratkog filma, niti dobiti poziv u Beč zbog tematskog fokusa festivala. U svakom slučaju, najbolji doprinosi u tom pogledu će biti prikazani u okviru Specijalnog programa kratkog filma na LET’S CEE Film Festivalu 2017. i ulaze u utrku za nagradu publike” saopštili su iz Organizacionog odbora.
Šta je još važno znati? Kao i obično, materijal ne smije prelaziti trajanje od 30 minuta. Obrazac za prijavu mora biti ispunjen u potpunosti sa svim relevantnim informacijama. Zbog sve većeg broja prijava svake godine (500 samo u posljednjem konkursu) od sada će se naplaćivati naknada za obradu od 10 eura po filmu. Više informacija o uslovima učešća možete pronaći na slijedećem linku i sve što trebate znati o prijavljivanju filmova na ovom linku.
Tema Takmičenja Kratkih filmova 2017 je: SVIJET U TRANZICIJI
Postoji mnogo razloga za strah od nepoznatog u budućnosti: pogoršanje krize međunarodnog finansijskog sistema, klimatske promjene, migracije uzrokovane siromaštvom i ratom, nastajanje (desničarskih) populista u svijetu, EU uzdrmana do temelja nedavnim Brexit-om, konstantno intenziviranje centralnih problema, značajni potresi na tržištu rada i ispadi hiperkapitalizma, izumiranje vrsta i prenaseljenost, big data i državni nadzor, hakerski napadi i međunarodni terorizam.
Da li su ti strahovi opravdani? Promijene koje zamjenjuju uobičajenu stabilnost mnogi ljudi smatraju prijetećim. Sasvim sigurno, “SVIJET u tranziciji” ne mora nužno izazvati samo rizike, već stvarati nove mogućnosti kao što je senzacionalni napredak u digitalizaciji i medicini, kao i energetska revolucija. Šta je sa ogromnim trendom u veganstvu ili sklonost za uštedu resursa? Šta je sa individualističkim tendencijama? Kako se društvo treba nositi sa ovim ogromnim izazovima u sadašnjosti i budućnosti? Kako svaki pojedinac treba da se nosi sa njima? Da li je situacija beznadežna ili samo ozbiljna, ili to jednostavno znači da nove izazove prihvatimo s više hrabrosti i samopouzdanja? Možda čak sa humorom? Tema takmičenja može se implementirati u filmovima na različite načine: interpersonalne, socijalne, političke, pravne ili kulturne, izbor je na Vama. Drugim riječima, sve je dozvoljeno dok tema dovodi do dobrog projekta, odnosno umjetničkog djela.
Savjetodavni odbor, kojim predsjedavaju poznati reditelji iranskog porijekla Arash T. Riahi i Arman T. Riahi, koji trenutno žive u Austriji, odabrati će najkvalitetnije od svih predatih filmova u regionu Centalne i Istočne Evrope. Prvih deset će učestovati na Takmičenju kratkih filmova, dok će najmanje još deset biti predstavljeno van takmičarskog dijela. Ostali, naročito oni poslati iz zemalja koje ne pripadaju pomenutom regionu, biće prikazani u okviru Specijalnog programa kratkih filmova.
Nakon prezentacije svih takmičarskih filmova tokom Festivala, međunarodni žiri će proglasiti dobitnika glavne nagrade Takmičenja kratkih filmova (1.500 eura i Urania figura) na ceremoniji dodjele 25. marta 2017. godine u kinu Urania. Svaki kratki film prikazan na festivalu imat će priliku osvojiti nagradu publike u iznosu od 1.500 eura.
Reditelji, čiji su filmovi prošli na glavno Takmičenje kratkih filmova, imat će i dodatne koristi od samog takmičenja jer će neko od učesnika u projektu biti pozvan u Beč kao gost da prezentuje svoj rad (o trošku LET’S CEE i partnera). Osim toga, ovih deset filmaša će dobiti izuzetnu priliku da besplatno učestvuju u prvoj LET’S CEE Talent Academy, što podrazumijeva pristup svim LET’S CEE Master radionicama i LET’S CEE Danima industrije.
Šta više, 15 autora svih filmova prikazanih na filmskom festivalu LET’S CEE će dobiti slobodno mjesto u LET’S CEE Talent akademiji. To će omogućiti svim pozvanim rediteljima uspostavu kontakata sa uspješnim rediteljima, producenatima, glumacima, kao i razmjenu iskustava i formiraje novih ideja s kolegama filmašima, te pokretanje novih saradnji i projekta.
“Posljednje, ali ne i najmanje važno, željeli bismo naglasiti činjenicu da je veliki broj različitih medija širom svijeta izvještavao o dobitnicima našeg natjecanja iz konkurencije kratkih filmova, kao i o njihovom radu tokom proteklih godina”, dodali su iz Organizacionog odbora..
Od samog početka Festivala, Cineplexx International sponzor je prikazivanja radova, dok je GLS Austria sponzor transporta. Četvrti put zaredom, producent i menadžer u kulturi Robert Hofferer i Artdeluxe Kunst und Kulturmanagement GmbH će biti sponzori nagrade u glavnoj kategoriji za kratke filmove. Zvanični vinski partner LET’S CEE Film festivala, LILIAC, donirat će 1.500 eura za nagradu publike u 2017.
Želite li saznati nešto više o prošlogodišnjem dobitnicima nagrada, kliknite na Short Film Competition 2013, Short Film Competition 2014 i Short Film Competition 2015. LET’S CEE Film Festival nije održan 2016. godine, jer je program prebaćen sa jeseni na proljeće.
Više na: www.letsceefilmfestival.com.