Predsjednik Sindikata tekstila, kože, obuće i gume FBiH Zlatibor Kojčić rekao je da u sektoru tekstilne i kožarske industrije minimalna satnica iznosi 2,48 KM, dok se prosječna plaća procjenjuje na oko 500 KM.
Kolektivni ugovor
Kojčić je kazao da bi uskoro trebalo doći do pregovora, te da očekuje da se poveća minimalna satnica definirana kolektivnim ugovorom koji je ovaj sindikat zaključio sa Grupacijom poslodavaca za djelatnost tekstila, kože i obuće pri Udruženju poslodavaca FBiH.
Zbog odlaska radnika u inostranstvo, kako je dodao, nedostatak kadrova osjetit će se i u ovoj branši. Prema njegovim riječima, u nekim firmama na oglase za posao nekada se prijavljivalo nekoliko stotina osoba, a danas je taj broj značajno manji.
“U tekstilnoj i kožarskoj industriji danas je zaposleno oko 20.000 radnika, a nemamo tačne podatke koliko je aktivnih firmi. Socijalni aspekt tekstilne i kožarske industrije je izuzetno značajan jer zapošljava veliki broj radnika niže kvalifikacijske strukture, koje uglavnom čini ženska radna snaga, sa velikim udjelom ličnog rada, u kojoj je cijena tog rada manja nego u drugim granama prerađivačke industrije i sa velikim udjelom nepovoljnih lohn poslova”, kazao je Kojčić, dodajući da se radi o sektoru koji je više od 90 posto izvozno orjentiran.
Radni staž
Posebno je istakao problem radnika i radnica sa neuvezanim radnim stažom.
“Osim zakona o uvezivanju radnog staža predmet ekonomsko-socijalnog dijaloga trebao bi biti i zakon o zaštiti na radu i izmjene zakona o štrajku, što je ranije tražila grupacija industrijskih sindikata”, kazao je za Fenu Kojčić koji je nedavno izabran za predsjednika Sindikata tekstila, kože, obuće i gume FBiH.
I pored izraženih problema u ovoj branši, kako je dodao, postoje i svijetli primjeri kakvi su Alma Ras i Kula Gradačac.