Direktor Turističke zajednice Bihać Armin Amidžić kaže da još postoji značajan broj onih koji imaju vlastite vikendice uz rijeku Unu i koji nažalost ne koriste taj sistem. Ali generalno, ističe, naplata boravišne takse je povećana za 100 posto što je značajan napredak.
“Putem projekta ‘Odmori u Bihaću’ smo dijelili turističke vaučere i privukli domaće turiste. Imali smo odličnu posjetu iako je bila pandemija koronavirusa i ti se turisti i danas vraćaju ovamo. Statistika govori da je Bihać uz Sarajevo grad kojeg ljudi najviše posjećuju”, naveo je za Fenu Amidžić.
Kako je dodao, pokrenuti su brojni projekti iz oblasti kulture, određeni sadržaji na staroj utvrdi Sokolac, postavljane turističke table i upute, a radi se i na infrastrukturnom uređenju Gradske otoke koja je proteklih dana postala pravo gradilište.
“Učestvujemo u organizaciji festivala ‘Bihaćko ljeto’ u čemu smo podrška drugim ustanova kao što je Kulturni centar Bihać koji je organizator samog festivala. Pokrenuli smo i vlastiti mini festival i manifestaciju ‘Bihać Summer Gigs’ gdje u suštini cijelo ljeto na otvorenom promoviramo Bihać i destinaciju kroz svirke lokalnih bendova što upotpunjuje cijelokupni doživljaj ljetnog ambijenta u Bihaću”, kaže Amidžić.
Bihać je tokom ljeta jedan od najzanimljivijih gradova u BiH kojeg se može posjetiti, a Turistička zajednica Grada Bihaća je od prošle godine pod svoje pokroviteljstvo uzela i manifestaciju “Jesen na Gelenderima“ čime se turistička sezona i ponuda proširila i traje cijelu godinu.
Buduće aktivnosti te ustanove su usmjerene ka unapređenju kvalitete postojećih sadržaja i razvijanju infrastrukture koje nedostaje.
“U starom gradu Sokolac radimo na izgradnji stepeništa, stolarije i hrastovih vrata na ulazu čime će se otvoriti mogućnost organizacije različitih kulturnih događaja i sadržaja. Pravimo jedan spoj grada i starog grada Sokolac, do kojeg sada možete i odšetati trim stazom. Trenutno se realizuje projekt na čijem smo konceptu radili u smislu unapređenja Gradske otoke kako bi se ona otvorila građanima kroz povezivanje malih ada s mostovima i šetnicom kroz Gradsku otoku na kojoj će se nalaziti i nekoliko molova”, precizirao je Amidžić.
Rušenjem dotrajale zgrade starog Vatrogasnog, otvorila se mogućnost za uređenje mini gradske plaže nadomak centra grada, koju Bišćani, iako je neuređena, povremeno koriste.
“Nakon rekonstrukcije plaže dobićemo opet još jedan mol sa pristupom rijeci Uni i nekoliko odmarališta s pogledom na gradske ade i sami centar grada. Mislim da bi to trebali završiti iduće godine na proljeće čime će se kompletna infrastrukturna slika grada poboljšati jer evidentan je nedostatak gradskog kupališta, a također od izuzetnog značaja je i komunikacija turista s rijekom Unom kroz ove projekte šetnica”, pojašnjava Amidžić.